Muhammet Ali Kadirova: Sevdiklerinizin yerine bir dakikalığına Nadira’yı koyun

Bianet’ten Evrim Kepenek’in haberi..

“Kardeşim intihar etmedi. Bu bir cinayettir. Yaşam dolu genç bir kızcağız kendisini öldürmez. ‘Sıradan bir Türkiye vatandaşı olacağım, okuyacağım’ diyen bir genç kız kendisini vurmaz.”

Sesini duyduğunuz kişi Muhammed Ali Kadirov. Rusya’dan sesleniyor, ev emekçisi kardeşi Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümünün aydınlatılmasını istiyor.

23 yaşındaki Nadira, 23 Eylül AKP milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde ölü bulundu.

Olayın ardından Ankara Cumhuriyet başsavcılığı, 5 Mart 2020’de Kadirova’nın ölümüne “intihar” dedi ve takipsizlik kararı verdi. Kadirova’nın avukatları bu karara itiraz etti ancak itiraz 8 Mayıs 2020’de reddedildi. Avukatlar da bu kez “takipsizlik kararını” AYM’ye taşıdı.

Kadirova’nın abisi Muhammed Ali Kadirov, bianet’e konuştu, AYM’ye seslendi. “Elinizi vicdanınıza koyun, sevdiklerinizin yerine bir dakikalığına Nadira’yı koyun, öyle karar verin” dedi.

“Nadira silah kullanmayı bilmez”

“Köyden çıkmış bir kız, silah kullanmayız bilmez. Silahın içine mermiyi yerleştireyim de emniyet kilidini açayım da, bunları bilmez” diyen abi Kadirov, şöyle sesleniyor:

“Son olarak Nadira’nın görüntüleri ortaya çıktı. Odasının görüntüleri ortada. Odada boğuşma olduğu belli. Kardeşim yatağının yeri orası değildi, o da değiştirilmiş. Odanın her tarafına bakarsanız kan içerindedir. Orada bir boğuşma var. Kardeşim güçlü bir kadındı, kimse onu yenemezdi. Bir bayan onu deviremez.

“Kardeşimi darp etmişler”

“Bence kardeşimi üç kişi darp etmiş. Kardeşimi yıkarken her tarafı morluklar içindeydi. ‘Düşmüş olabilir’ diye diyorlar. Düşmüş olsa sadece düştüğü yer mor olur. Her tarafından mı morluk olur? Burada darp edildiği, boğuşma olduğu nettir. Bir de kalorifere dayalı intihar etti iddiası var. Kalorifer pırıl pırıl, tek bir iz yok. Nasıl oradan intihar etti?

“Parmak izi olmayan silahla kardeşim nasıl kendisini vurdu?”

Adli Tıp Raporu açıklandı. Rapora göre, parmak izlerine rastlanmadı kardeşimin silahta. Parmak izi olmayan bir silahla kardeşim nasıl kendisini vurdu?

Bir mektup yazmış diyorlar. Mektup Nadira’ya ait mi, değil mi? Bunu araştırmadan nasıl söylüyorsunuz? Odadaki kalemde bile Nadira’nın parmak izine rastlanmadı.

Ünal’ın kızı Duygu Ünal’ın cinayet olduğu yerde ne işi var? Halen daha orada geziyor, hareket ediyor? Neden bu odaya ‘kimse girmesin’ yazısı yok?

“Makamını kullanıyor”

Ünal kendi makamı ile Emniyet’i de Savcılık da hastanedeki doktorları da satın almış durumda. Elindeki maddi imkânlarla makamla insanları satın almış bu durumu kullanıyor.

Allah’ın adaletine inanıyorum. Kardeşim öldükten sonra ‘şizofren’ dediler. Buna dair bir raporları ilaç reçeteleri yok. Bu da çok ayıp. Bunu savcı diyor.

23 yaşındaki kızı darp ederek, silahla vurarak öldürüyorsunuz, ardından da bu lafı diyorsunuz. Ayıptır bu.

Ayrıca ‘fuhuş yapıyor’ dediler. Ünal’ın avukatları dedi. Buna dair bir evrakınız, görüntünüz yok. Siz buna nasıl fuhuş dersiniz? Bir buçuk yıldır 20 senelik hasta eşine baktı kardeşim. Haftada bir gün çıkartılan bir kız nasıl fuhuş yapabilir? Siz nasıl bunu söylersiniz? Bu çok ayıp! Hepinize sesleniyorum çok ayıp.

“Başsağlığı bile dilemediler”

Ünal ailesi kesinlikle arayıp bir başsağlığı bile dilemedi. Cinayet olduğu yerdeki eşyalar olsun, yerdeki kan içindeki halılar, bu deliller, devletin elinde olmalıydı. Maalesef örtbas ettiler. Şu anda devletin elinde bir delil yok.

“Deliller karartıldı”

Cinayetin delilleri karatıldı. Dosyada takipsizlik kararı verdiler, baskı yaptılar.  Kardeşimin vücudunda erkek DNA’sı bulundu. O çarşaflarda parmak izi, ayak izi olabilirdi. Neden bu delilleri ortadan kaldırdınız?

“Nadira sizin de kızınız olabilirdi”

Kesinlikle Anayasa Mahkemesi’ne sesleniyorum, ellerinizi vicdanınıza koyun. Hepinizin evladı var, anaları var. Bir dakika sevdiğiniz insanları, bir dakikalığına Nadira’nın yerine koyun. Bir dakikalığına kendi evlatlarınızın yerine Nadira’yı getirin. Nadira sizin de kızınız, kardeşiniz olabilirdi.