Mısır’da darbeci Sisi yüzde 97 oy oranı ile yeniden seçildi

Mısır’da muhaliflerin boykot ettiği, darbeci lider Abdülfettah El-Sisi’nin tek rakibinin, kendisine destek veren işadamı Musa Mustafa Musa olduğu Cumhurbaşkanlığı seçiminin resmi sonuçları açıklandı. El-Sisi’nin oyların yüzde 97,08’ini alırken seçime katılım oranının yüzde 41,5 olduğu belirtildi.

Mısır’da 26 Mart’ta başlayan ve üç gün süren cumhurbaşkanlığı seçiminin resmi sonuçları dün (2 Nisan) açıklandı.

Mısır Milli Seçim Kurulu (MSK) tarafından düzenlenen ve devlet televizyonundan yayınlanan basın toplantısında, darbeci lider Abdülfettah el-Sisi’nin oyların yüzde 97,08’ini alarak ikinci dönem için girdiği seçimi kazandığı duyuruldu.

El-Sisi’nin seçimdeki tek rakibi olan ve kendisine de destek veren bir iş adamı olan Yarın Partisi Başkanı Musa Mustafa Musa’nın ise oyların yüzde 2,92’sini aldığı kaydedildi. El-Sisi’nin 21 milyon 835 bin 387, Musa’nın ise 656 bin 534 oy aldığı belirtildi.

MSK Başkanı İbrahim Laşin, 24 milyon 254 bin 152 seçmenin sandık başına gittiği seçimlerde, katılım oranının yüzde 41,5 olduğunu belirtti.

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde katılım oranı yüzde 47 olmuş ve El-Sisi o dönem de oyların yüzde 97’sini almıştı. Müslüman Kardeşler üyesi Muhammed Mursi’nin kazandığı 2012 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise katılım oranı yüzde 52 olarak açıklanmıştı.

GEÇERSİZ OYLAR 2. SIRADA

Geçersiz oyların El-Sisi’nin rakibi Musa’nın oy oranından daha yüksek olması dikkati çekti.

MSK’nin verilerine göre geçersiz oy oranı yüzde 7,27 olarak hesaplandı. Seçmenlerin önemli bölümünün seçimleri boykot etmek yerine sandığa gidip geçersiz oy kullandığı tahmin ediliyor.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Seçimi, ülkedeki muhalif parti ve grupların tamamına yakını boykot etmişti.

MISIRLI FUTBOLCU 1 MİLYON OY ALDI

Mısırlılar, cumhurbaşkanlığı seçiminde adayları protesto için pusuladaki isimlerin üzerine çarpı atarken, kağıt üzerine İngiliz futbol takımı Liverpool’un formasını giyen Mohamed Salah’ın ismini yazdığı basına yansımıştı.

Anadolu Ajansı (AA), Mısır Milli Futbol Takımı ve Liverpool formasıyla attığı gollerle adından söz ettiren Salah’a sandıktan yaklaşık 1 milyon oy çıktığını bildirmişti.

 

Kaynak: Sendika. org