Mezopotamya Ajansı ve Jin News muhabirlerinin evine polis baskını düzenlendi: 4 gözaltı

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) Van Bürosu ile çok sayıda gazetecinin evine sabah saatlerinde polis baskını düzenlendi. Baskınlarda, MA muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve Nazan Sala gözaltına alındı

Polisler, gazetecilerin fotoğraf makineleri, kamera ve teknik malzemelerine el koydu. Polislerin Mezopotamya Ajansı’nın Van bürosundaki aramasının sürdüğü bildirildi.

Helikopterden atılan köylüleri haberleştiren gazeteci de gözaltına alınanlar arasında

Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği bilgiye göre gözaltına alınan gazetecilerden Cemil Uğur, Van’ın Çatak ilçe kırsalında operasyona çıkan askerlerin gözaltına aldığı Servet Turgut ve Osman Şiban’ın işkence gördükten sonra helikopterden atıldıklarını belgeleriyle ortaya çıkarmıştı. Helikopterden atılan Turgut günlerce kaldığı yoğun bakım ünitesinde yaşamını yitirmişti.

Van valiliği yayın yasağı getirmişti

Helikopterden atıldığı belirtilen Turgut, 20 gün yoğun bakım servisinde yaşam mücadelesi vermiş ve sonrasında yaşamını yitirmişti. Van Valiliği, daha sonra olaya dair yayın yasağı kararı vermişti.

Sendika ve örgütlerden gözaltına tepki

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü Ayşe Güney, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı Serdar Altan, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, gazetecilerin evlerinin basılması ile gözaltına alınmasının gerçekleri ortaya çıkarılmasından duyulan öfkeden kaynaklandığını kaydetti.

Gazetecilere 24 saat avukat kısıtlaması

Mezopotamya Ajansı ve Jin News gazetecileri gözaltna alındıktan sonra 24 saatlik avukat sınırlaması getirildiği öğrenildi.