Mersin’de ‘Millet bahçesi’ için ağaç kestiler!

Belarus'taki Lukaşenko karşıtı protestolarda en az 6 bin kişi gözaltına alındı SIARHEI LESKIEC/AFP

“Millet Bahçesi” için ağaçların kesilmesine tepki gösteren HDP Mersin İl Genel Meclisi Sözcüsü Bedriye Kuş, “Hukuksuz bir şekilde bu işlemi yaptılar. Hiçbir belediyenin haberi yok. Suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Mersin’in Akdeniz ilçesinde bulunan ve yıkılan eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu alanı üzerindeki 140 dönümlük alana “Mersin Millet Bahçesi” yapma çalışmaları sürüyor. Söz konusu bahçenin alanında bulunan Müftü Deresi’nde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 12 Ağustos’ta yapılan ıslah çalışmalarında yaşları 80 ila 100 arasında değişen 17 ağaç köklerinden kesildi.

Ağaç katliamına Halkların Demokratik Partisi (HDP) tepki gösterdi. HDP Mersin İl Genel Meclisi Sözcüsü Bedriye Kuş, ağaçların kesildiği alanda incelemelerde bulunduklarını ve dere ıslah çalışmalarının bu şekilde yapılmaması gerektiğini vurguladı. Kuş, ağaç katliamını belediye gündemine getirerek, sorumluların cezalandırılması için mücadele edeceklerini kaydetti. Ağaç katliamını yapan şirket yetkililerinin panik içerisinde kendilerine yanlış beyanlarda bulunduğunu söyleyen Kuş, “Kesim kararına dair bu şirketin elinde bir belge yok. Hukuksuz bir şekilde bu işlemi yaptılar. Hiçbir belediyenin bu konuda bir haberi yok. Sürecin takipçisi olacağız. Suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

HDP Mersin Ekoloji Komisyonu’nun ağaç katliamını yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağı belirtildi.