Meral Danış Beştaş: İktidara bir Y’de bizden: YALAN

HDP milletvekili Meral Danış Beştaş Meclis’te basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Beştaş hükümete ”Yalanda sınır tanımıyorsunuz. Yolunuzun nasıl seyredeceğini hep birlikte göreceğiz” dedi.

HDP Milletvekili Beştaş’ın konuşmasından satır başları şöyle:

2017’de borç üç kattan fazla büyüdü 876.5 milyor oldu. Dış ticaret açığı 966 milyon dolara fırladı.

Dün seçime 50 kala bir manifesto yayınlandı herkes dikkatle televizyonlarının başına kuruldu. zaten tek bir televizyon yeterliydi bütün televizyonlar ilçe kongrelerine kadar zaten canlı veriyor. Aynı karelerle izlendi. Özetini söylersek, manifesto aslında kısaca şöyle nitelendirebiliriz: manifesto özelliğine sahip değildi, yeni bir şey duymadık. Kürtlere ve muhaliflere ölüm, gözyaşı ve kan temel mottolardan biriydi.

İkincisi ise, sanırım anketler çok kötü bu nedenle vaatler var. Muhalefet partilerinden birisiymiş gibi vaatler vardı. Yasaklar, yolsuzluklar ve yoksulluk konusunda vaatte bulundular.

Biz diyoruz ki sizin 16 yıllık iktidarınızın resmidir
Yasaklar hiç olmadığı kadar yürürlükte, yoksulluk vatantaş açlık sınırı altında. Yolsuzluk başını çektiğiniz yolsuzluklar ihraç edilmiş durumda. Bir y de biz veriyoruz size yalan.

Yalanda sınır tanımıyorsunuz. Yolunuzun nasıl seyredeceğini hep birlikte göreceğiz. 

16 yıllık iktidar partisi yapamadıklarını yeni vaat olarak halkın önüne koyabiliyor. Bu nasıl bir cesarettir, vatandaş sormaz mı madem ki sen yoksulluğu kaldıracaktın ben niye yoksulluktan can çekişiyorum. Madem ki yolsuzluğu kaldıracaktın neden yolsuzlukların başını çekmeye devam ediyorsun.
2017’de borç üç kattan fazla büyüdü 876.5 milyor oldu. Dış ticaret açığı 966 milyon dolara fırladı.
Tüm muhalefete terörirst diyen iktidar kendi seçmenini münafık ilan etti
Biz AKP MHP faşist iktidarına oy vereceklere size münafık diyenlere oy vermeyin diyoruz, bugün münafık yarın terörist öbür gün başka bir şekilde suçlanabilirsiniz.
Bir özelliği de 2002’deki seçim bildirgesinden kopyala yapıştır yöntemini görmüşsünüzdür. O vaatlerin önemli bir bölümü 2018’de tekrar önümüze konuldu.
Şaka mısınız siz ya? Kötü bir şakasınız. Sizin hafızanız olmayabilir, ya da halkı kandırmayı sürekli başardığınızı düşünebilirsiniz ama artık 24 haziran sizin sonunuz olacak. Söyleyecek yeni bir sözünüz olmadığını tüm dünyaya ilan ettiniz.


Zulme karşı merhametten yana olduk diyorsunuz, hangi merhamet? Sizin Afrin’de yaptıklarınız, çocukların üzerine bomba yağdırmanız, Berkin Elvan’ın annesini yuhalatmanızı kim unutturabilir. Bosna’da katliamlara karşıymış ama burda Roboski’de 34 gencin Türk savaş uçakları tarafından öldürülmesinin hesabını sormadınız siz. kürtler olunca one minute olmuyor. Bu çelişki de büyük bir çelişkidir.
Kürt meselesini çözmeyen iktidar şimdi sadece ölüm istatistikleri ile yeni bir dönem vaadediyor, ben sizi öldürmeye devam edeceğim, mhp ile anlaştım, sınır ötesinde de bu politikalara devam edeceğim ama siz yine bana oy vereceksiniz diyor. Kendi yalanına kendi de inanmıyor.
Milliyetçilik yarışında bir seçime gittiğimizi biliyoruz
Gezi kalkışması ile şehirlerimizi talan ettiler diyor. Şehirleri talan eden biri varsa o da sizin iktidarınıızdır. Ankara’ya 9 dakika yağmur yağdı onlarca araç ve bina hasar gördü. Sen emirle Gökçek’i görevden aldın ama talanın hesabını sormadın.
Ama Gültan Kışanak’ı Bekir Kaya’yı siyasi sebeplerle lcezaevinde tutmaya devam ediyorsun. İstanbul’un silueti boz uldu, Taksim beton yığını. Asıl talan İstanbul’da yapılan 3. köprü ve havaalanı değil mi? İşte gezi direnişi bu talana hayır demenin dur demenin adıdır. Bu nedenle Gezi’ye yönelik söylemlerin popülist söylem olduğunu ifade etmek isterim.
15 Temmuz’u yiye yiye bitiremediler. Bunu lütuf kabul edip bize karşı silah olarak kullanıyorlar. demirtaş hala bunun sonucu olarak diğer vekillerle birlikte cezaevinde.
Hem yoksullaştırıyor hem ölmeyecek kadar yardım ederek sürdürülebilir bir yoksulluk politikası hayata geçiriyor.
Bürokratik oligarşi diyor, bu da şaka bölümlerinden biri. Tek adam rejimi derken tam da vesayeti söylüyoruz, bakanlar, başbakan bile söz hakkına sahip değilken hangi vesaetten söz ediyorsunuz? Vesaet makamı tam da sizsiniz
Uyku saatleri dışında vatandaşı tehdit eden fırçalayan bir parmak sallama var

Her gün vatandaş psikolojik şiddet görüyor.Herkes diyor ki yine bize kızıyor bağırıyor. İşte afra tafra tam da budur.

Manifestoya ilişkin son söz; bu aslında teslim bayrağını çekmedir. 2002’yi tekrar ettiler.
Bizim tanıdığımız AKP bu ise sizin söylediğiniz nedir?

Diğer mesele üniversitelerin bölünmesi. Bize tırnak içinde bölücü diyorlar ya, onlar bölücü. Türk ile Kürdü, alevi ile sünniyi, baş örtülü ile örtüsüzü ayıran onlar. Üniversiteleri bölmek de bunun bir parçası.  Çözüm okulları bölüp parçalamak değil, bilimsel desteği artırmak ve özgür düşüncenin önünün açılmasıdır.

Ülkeyi şirket gibi yönetiyorlar ya, toplum mühendisliği yapıyorlar. Toplumu dizayn edeceğiz derken parça parça ediyorlar. Usta başı iş bilmez bir ustabaşı. Şu anda 3.8 milyon memur var, tembellik ediyorlar diye hepsini sözleşmeli yapalım diyorlar. burada bütün memurlar buna karşı çıkmalılar. Çünkü varolan güvenceleri ortadan kaldırılıyor. Bunun en önemli taraflarından bir tanesi de AKP hükümeti seçim sonrasında 4 milyon insana güvencesizlik vaadediyor. Bunu da satır aralarına sıkıştırıyor.
Torpil ve mülakat AKP iktidarının getirdğiği yeni göstergedir. Mülakat ile liyakatı sıfırladılar. Hiçbir bilimsel yaklaşım söz konusu değil. Kendi çıkarları ve güvencesizlik ile yönetebilirim derdindedirler.
Bir porjeleri var o da vurgun yapmak. Olur ya memurlar arasında AKP’li olmayan varsa onları AKP’li yapalım olmazsa işten çıkaralım diye bir yaklaşımları var.
Önümüzdeki hafta yeni bir torba yasa meclise gelecek. Bu seçim rüşvetidir. Vatandaşa rüşvet veriyor. 16 yıllık iktidarında emekliye ikramiye vermeyen iktidar tüm emeklilere bin lira verdi. Emeklilerden arayanlar oldu HDP’ye bağışlayacağız, bu rüşveti kabul etmiyoruz dediler.
HDP ile dayanışmasını göstermek istiyorlar
Bu torba yasada yandaşları için, patronlar için vergi afları var. Hazineye katkısı var mı, tabii ki yok. AKP döneminde çok sayıda vergi affı çıktı. Burada 16 yılda çıkardığı “yatırımı teşvik” adı altında çıkarttı. Yatırımı teşvik ne demek, vergi ödemek istemeyen sermayeye vergi istisnası demek. Vatandaş yanlış anlamasın kendisine bile rüşvet verilmiyor yine sermayeye, yine patrona rüşvet söz konusu.
HDP olarak vatandaşın lehine olan hiçbir düzenlemeye karşı çıkmadık, çıkmayacağız.
İşsizlik fonunun patronlara kullandırıldığı bir anlayıştan halka birşey gelmez. Şu anda işsizler için oluşturulan fon patronlar için kullanılıyor, bu iki hafta önce mecliste yasallaştırıldı.