Meksika’da Devrimci Halk Cephesi Yöneticisine Suikast

Meksika’da Devrimci Halk Cephesi yöneticisi Tomas Martínez Pinacho, pazartesi sabahı katıldığı eyalet hükümetine karşı protestonun ardından uğradığı suikastte hayatını kaybetti.

Meksika’da, Devrimci Halk Cephesi FPR’nin ulusal yöneticilerinden ve Yoksul Köylüler Birliğinin kurucu yöneticilerinden olan Tomas Martínez Pinacho, uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Martínez Pinacho’un aynı günün sabahı kamu hizmetleri için kaynak ayrılması talebiyle FPR’nin düzenlediği yürüyüşe katıldığı, saldırıya ise öğleden sonra uğradığı açıklandı.

Olay Oaxaca eyaletine bağlı “Miahuatlán de Porfirio Díaz” kentinde meydana geldi. Yerel basına yansıyan bilgilere göre, bu bölgede çalışma yürüten Tomas Martínez Pinacho, sabah saatlerinde katıldığı eylemin ardından “Ánimas Trujano” ilçesinde bir restoranda yemek yerken bir grup silahlı erkek gelerek ateş açtı. Tomas Martínez Pinacho’un yaşamını yitirdiği saldırının ardından silahlı grubun bir araca binerek kaçtığı ve bir yaralı daha bulunduğu belirtildi.

FPR, Eyalet Yöneticilerini Sorumlu Tuttu

FPR Başkanı Florentino López Martínez, yayınladığı açıklamada, Tomas Martínez Pinacho’nun ölümünden Oaxaca eyaleti valisi Alejandro Murat, Eyalet Maliye Bakanı Vicente Mendoza Téllez ve Belediye Başkanı Genaro Hernández’i sorumlu tuttuklarını belirterek ve derhal istifa etmeleri çağrısı yaptı.

Suikastın ardından bölgedeki FPR üyeleri de hükümet binası önünde toplanarak Martínez Pinacho için adalet talebiyle protesto gösterisi yaptı.

Tomas Martínez Pinacho, 2018 seçimlerinde de Miahuatlán de Porfirio Díaz belediye başkanı adayı olarak seçimlere katılmıştı.

FPR’ye Yönelik İlk Suikast Değil

Devrimci Halk Cephesi FPR’nin bir başka merkez yöneticisi olan Gustavo Salgado Delgado da 3 Şubat 2015’te Morelos eyaletine bağlı Ayala kentinde katıldığı bir halk toplantısından dönerken silahlı paramiliter bir grup tarafından kaçırılmış, bedeni ise ertesi gün başı kesilmiş halde bulunmuştu. 32 yaşında genç bir devrimci olan Salgado Delgado’nun failleri de 5 yıl geçmesine rağmen ortaya çıkarılmış değil.

Meksika’da halk önderleri, devlet yöneticileri, şirket patronları ya da uyuşturucu kartellerine bağlı paramiliter grupların sık sık saldırılarına uğruyor.