Leyla Aydemir cinayeti: Yusuf Aydemir’e ağırlaştırılmış müebbet, altı sanığa beraat

Ağrı’da kaybolan ve 18 gün sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin davada, amcası Yusuf Aydemir cinayet suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve ‘cebir ve hileyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırılırken, diğer altı sanık ise beraat etti.

Ağrı’da, 15 Haziran 2018 tarihinde kaybolan ve 18 gün sonra öldürülmüş olarak bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemirin ölümüne ilişkin davada karar verildi.

Duruşmaya davanın tek tutuklu sanığı çocuğun amcası Yusuf Aydemir, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katıldı.

Diğer sanıklar Mehmet Ali Aydemir, Musa Aydemir, Besim Dursun, Hatun Dursun, Yıldırım Artam, Ayşe Artam da duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, haklarında zorla getirttirilme kararı çıkan üç tanığı dinlemekten vazgeçti.

Mahkeme, Kerem Aydemir, Dilaver Aydemir ve Gülcemal Aslan’ın dosyaya yeni bir bilgi katmayacağını ileri sürerek, dinlemelerinden vazgeçilmesine oy birliği ile karar verdi.

Karar öncesi mahkeme başkanı sanıklardan son sözlerini sordu. Tüm sanıklar haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, beraatlerini istedi.

Mahkeme kararını açıklamak üzere duruşmaya 10 dakika ara verdi.

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanık Yusuf Aydemir hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Ayrıca Aydemir hakkında ‘cebir ve hileyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan da 4 yıl hapis cezası verildi.

Diğer altı sanık ise beraat ettirildi.