Kuzey Suriye’de halk Afrin için sokaklara indi

Rojava ve Kuzey Suriye’nin birçok kentinde halk, sokaklara çıkarak Afrin ile dayanışma gösterisinde bulundu. Halk, saldırıların derhal durdurulmasını istedi.

Rojava ve Kuzey Suriye’nin birçok kentinde halk, Afrin için sokaklara çıktı. TSK’nin Afrin’e yönelik hava ve kara operasyonlarına karşı Kobanê’de binlerce yurttaş, pankart, döviz ve sloganlarla tepkisini haykırdı.
Kobanê’de Özgür Kadın Meydanı’nda toplanan halk daha sonra Aşitî Meydanı’na yürüdü. TEV-DEM Kobanê Meclisi Eşbaşkanı Ehmed Şexo burada yaptığı konuşmada Efrin halkının Türkiye saldırılarına karşı duruşunu selamlayarak, “Efrin’de Türk devleti işgalciliğine karşı bir direniş var, ama herkes sessiz. Kendisini insan halkları savunucusu olarak adlandıran Birleşmiş Milletler, Türk devletinin siyasetine karşı sessiz. Efrin, direniş yurdudur, yüzlerce Kendal’ın Rıfat’ın yurdudur” dedi. Kongreya Star üyesi Sara Xelil de,  sonuna kadar direneceklerini kaydetti.
ŞEDADÊ’DE YÜRÜYÜŞ
Şedadê ilçesinde de halk bir yürüyüşle saldırıları kınadı. Halkevi önünde başlayan yürüyüş Rojava Gençlik Birliği merkezine kadar sloganlarla devam etti. Burada Şedadê Meclisi Eşbaşkanı Hûsam El-Elî yaptığı açıklamada saldırıları kınayarak, halkların saldırılara karşı kazanacağını kaydetti. El-Flîta Aşiretinin ileri gelenlerinden Mihemed Hicab da, Efrin’e yönelik saldırıları kabul etmediklerini söyledi.
CEZİRE AMÛDÊ’YE AKIN ETTİ
Kitlesel eylemlerin bir diğer adresi de Cezire bölgesinin Amûdê kentiydi. Sabah saatlerinden itibaren birçok ilçeden yurttaşlar araçlarıyla Amûdê’ye akın etti. Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Foza Yusif, burada yaptığı açıklamada Efrin halkının, tüm halkların dayanışmasına ihtiyacı olduğunu belirterek, herkesi saldırılara karşı durmaya çağırdı.
TABKA’DAN TEPKİ
Tabka Bölgesi Demokratik Halk Yönetimi de yaptığı açıklama ile Efrîn’e yapılan saldırının Rusya, ABD ve Avrupa ülkelerinin onayıyla olduğu belirtilerek, “Türk devletinin saldırıları sonucunda birçok sivil şehit oldu. YPG/YPJ güçleri şu an Efrin halkını ve topraklarını koruyor. Türk devleti baştan beri bölgenin demografisini değiştirmeye çalışıyor. Halkımız buna direniyor. Bu açıdan Efrin’e yapılan saldırı Tebqa’ya yapılmıştır” denildi.
Kaynak: MA