Koronavirüs Türkiye: Sağlıkçılar tükeniyor, istifalar arttı

‘Normalleşme’ adımlarından sonra ülke genelinde koronavirüs vakaları ve ölümleri artmaya devam ediyor. SES Eşbaşkanı Erden her 10 hastadan 1’inin sağlık emekçisi olduğunu söylerken, sağlık meslek örgütleri vakaların gerçeği yansıtmasını söylüyor. Öte yandan sağlık emekçileri istifa ediyor.

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürürken, Türkiye’de ülke turizminin etkilenmemesi için 1 Haziran’da ‘Normalleşme’ adımları atılmıştı. Bunun ardından pozitif vaka sayısı ve ölümler her geçen gün artıyor. Sağlık meslek örgütleri, sağlık emekçilerinin zorlu şartlarda çalıştığını ve istifa ettiğini söylüyor.

SES: Ankara’da vakalar 2 bini geçiyor

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Gönül Erden, salgınla mücadele, açıklanan veriler ve sağlık emekçilerinin içerisinde bulunduğu koşullara dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.

Sürecin biran önce kontrol altına alınması için mücadele ettiğini söyleyen Erden, “Sağlık Bakanlığı günlük 1400-1500 vaka açıklıyor. Bizim iki üç ilden aldığımız veriler bile bu sayıyı geçiyor. Diyarbakır’da, Urfa’da günde 500-600, Ankara’da günde 2 binlere varan yeni vakanın tespit edildiğini değerlendirirsek bu açıklanan vakaların gerçekleri ifade etmediği ortada. Bakanlık toplumdan bilgiyi saklamakta ve sağlık emekçilerini de sürece dahil etmeme konusunda ısrarcı” dedi.

Erden, “Her 10 Kovid-19 hastasından 1’i sağlık emekçisi. Her gün bu ağır ve yoğun çalışma şartlarından kaynaklı tükeniyoruz, yoruluyoruz ve artık ölüyoruz” ifadelerini kullandı.

İstifalar arttı

Sürecin öznesi olduğu halde nesneleştirilen sağlık emekçilerinin her gün daha fazla umutsuzluğa kapıldığını ve tükendiğini ifade eden Erden, şunları ekledi: “Sağlık Bakanlığı’nın politikalarından kaynaklı sağlık emekçileri istifa ediyor. Bakanlık çözüme yönelik bir adım atmak yerine görmezden duymazdan geliyor.”

Sağlık alanındaki güvencesiz çalıştırılmaya karşılık bir süre önce başlattıkları “Güvenceli İş, Güvenli Gelecek” kampanyası üzerinde duran Erden, 24 Eylül’e kadar devam edecek kampanya kapsamında imza toplayıp, güvenceli çalışmanın önemini anlatacaklarını ifade etti.

Mersin

Mersin’deki Yaşlı Bakım Merkezi’nde kalan 17 kişi yüksek ateş, öksürme gibi virüs belirtileri göstermeleri üzerine yapılan testleri pozitif çıkınca gece ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Ziyarete kapalı olan ve çalışanlarının 14’er gün dönüşümlü çalıştığı Yaşlı Bakım Merkezi’ne virüsün başka bir rahatsızlık nedeniyle hastaneye götürülmek zorunda kalınan bir kişiye bulaştığı, oradan da bakım merkezine yayıldığı ihtimali üzerinde duruluyor.