KHK’lı emekçilerin yürüyüşüne saldırı: Çok sayıda kişi gözaltında

KHK’ların geri çekilerek, işlerinden edilen kamu çalışanlarının işlerine dönmesi için İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen KHK’lı Cemal Yıldırım, Muhammet Semih Karaoğlu ve Resul Kalyoncu, Ankara’da bir açıklama ile  yürüyüşü sonlandırmak isterken destek veren çok sayıda kişi ile birlikte gözaltına alındı.  

İstanbul Ankara’ya yürüyüş başlatan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen Cemal Yıldırım, Muhammet Semih Karaoğlu ile KHK’lıolmayıp destek veren Resul Kalyoncu’ya polis saldırısı gerçekleşti. Polis, yürüyüşü sonlandırmak için Sakarya Caddesi’nde açıklama yapmak isteyen KHK’lılar ve eyleme destek veren yurttaşları “Valilik izni olmadığı” gerekçesiyle gözaltına aldı. Gözaltı sırasında yurttaşlar darp edildi.

Eyleme destek veren Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, polis saldrısına tepki göstererek, “İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen KHK’lileri karşılamak için Sakarya Caddesi’ne geldik, onlarla birlikte çok sayıda kişi gözaltına alındı. Karşılamaya çalışıyorduk, sadece bir açıklama yapılacaktı ama hemen gözaltına alındılar. KHK zulmüne karşı yürüdüler, bizlerde yanlarındaydık. İktidarın bu tavrı bizi engellemeye yetmeyecek. KHK zulmünü devam ettirmeye çalışıyorlar. Barışçıl bir eylem engellendi, kabul edilemez” dedi.

Çevredeki yurttaşlar da polisin tutumuna tepki göstererek, “Yeter artık. Gözaltılar serbest bırakılsın” dedi. Toplanan gruba da müdahale eden polis, yurttaşları gözaltına almakla tehdit etti.