Kerkük ve Efrin’den sonra birlik artık şart

Hewlêr’den sonra Süleymaniye’de temaslarını sürdüren HDP heyeti YNK ve Goran Hareketi’ni ziyaret etti. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kerkük ve Efrin işgaline dikkat çekerek, Kürt ulusal birliğinin sağlanması ve kongrenin toplanmasının artık şart olduğunu söyledi.

Hewlêr’de iki günlük temaslarını tamamladıktan sonra Süleymaniye’ye gelen HDP heyeti, Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) ve Goran Hareketi’ni ziyaret etti. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ile milletvekili Feleknas Uca, Osman Baydemir, Dilek Öcalan, İmam Taşçıer ve MYK üyesi Zeynep Boğa’dan oluşan heyet, YNK Politbüro Sorumlusu Mele Bextiyar, YNK Sözcüsü Sedi Ehmed Pire, YNK yöneticileri Hakim Qadir, Ciwan Îhsan, Bilêse Cebar Ferman ve Arêz Ebdullah tarafından karşılandı.
Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.
MELE BEXTIYAR: ULUSAL BİRLİĞİ KONUŞTUK 
Ulusal birlik çalışmaları kapsamında HDP’nin kendilerini de ziyaret ettiğin belirten YNK Politbüro Sorumlusu Mele Bextiyar, şunları söyledi: “Toplantıda HDP heyeti ile ulusal birliğin sağlanması ve Kürdistan’daki siyasi duruma ilişkin konuştuk. Ulusal birliğin önemini konuştuk. Önümüzdeki süreçte buna dair daha önemli adımların atılmasını bekliyoruz” dedi.
BULDAN: KONGRENİN TOPLANMASI ÇOK ÖNEMLİ 
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise, Kerkük ve Efrin işgaline dikkat çekerek, Kürt ulusal birliğinin sağlanması ve kongrenin toplanmasının artık şart olduğunu söyledi. Buldan, şunları söyledi: “YNK ile Kürt halkının ulusal birliğini, ittifakın önemi ve ulusal kongrenin toplanmasının önemini konuştuk. Efrin’e yönelik işgal saldırıları olduğu gibi Kerkük’ün işgaliyle yüreğimiz yaralandı. Yaşadığımız bu olaylar Kürt halkının birliği, ulusal kongrenin toplanmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Kürt ittifakının sağlanması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kürt halkı işgalcilere karşı hiçbir zaman boyun eğemediği gibi biz de boyun eğmeyeceğiz.”
YNK ziyaretinin ardından HDP heyeti, YNK Genel Sekreter Başkan Yardımcısı bir araya geldi.
GORAN HAREKETİ’NE ZİYARET 
Heyet daha sonra Goran Hareketi Genel Merkezi’ne geçti. HDP heyetini, Goran Hareketi Genel Başkanı Ömer Seyid Eli ve parti yetkilileri karşıladı. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından ortak bir basın açıklaması yapıldı.
DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “Ziyaretlerimizin amacı ulusal kongrenin toplanmasıdır. Kürdistan halkının çıkarları çerçevesinde bir araya gelmek istiyoruz” diye konuştu.
Goran Hareketi Sözcüsü Şoreş Haci ise, Kürt halkı için ulusal birliğin önemli olduğunu ifade ederek, “Kürdistan toprakları üzerinde tehditlerin yoğunlaştığı bu dönemde ulusal birlik ve ulusal kongrenin önemi artmıştır” diye konuştu.
HDP heyeti, Süleymaniye’deki görüşmelerini Demokrasi ve Adalet için Koalisyonu, PYD, Tevgera Azadi’yi ziyaret ederek sürdürecek.