Kent Yol işçileri talepleri karşılanmazsa Ankara’ya yürüyecek

Şişli Belediyesi’nin Kent Yol’u ihaleye sokmaması nedeniyle işsiz kalan binden fazla işçi, ihalenin iptal edilmesini istiyor. Sendika ile belediye yönetimi arasında bugün bir görüşme yapılacak. Olumlu sonuç çıkmazsa işçiler Ankara’ya yürüyecek.

İSTANBUL- Şişli Belediyesi yönetiminin belediyeye ait Kent Yol şirketini personel alımı ihalesine sokmama kararıyla birlikte, işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya kalan Kent Yol işçilerinin direnişi sürüyor.

Kent Yol şirketi, mülkiyeti Şişli Belediyesi’ne ait bir kamu şirketi olmasına rağmen, belediye yönetimi personel alımı ihalesine Kent Yol’u sokmadı. Böylece binden fazla işçi işsiz kalmış oldu. Yanı sıra taşeronlaştırmanın da önü açıldı.

DİSK’e bağlı Genel-İş üyesi işçiler, ihalenin iptali talebiyle Pazartesi günü iş bıraktı. İki gün boyunca iş bırakarak belediye önünde eylem yapan işçiler, bu sabah işbaşı yaptı, ancak mücadele yöntemlerini tartışıyor. Ankara’ya gidiş de tartışma konularından birisi.

Pazartesi ve Salı günleri işçiler iş bıraktığı için çöpler toplanmazken, ancak bu sabah işbaşı yapmalarıyla toplandı.

Sendika yönetimi bugün Belediye Başkanı ile bir görüşme yapacak. Görüşme olumsuz sonuçlandığı takdirde işçiler, “taşeronlaştırmaya karşı adalet” şiarıyla Ankara’ya yürüyecek.

‘İŞÇİLER TAŞERON KÖLE OLMAK İSTEMİYOR’
Genel-İş Örgütlenme Daire Başkanı Tamer Şanlı, bir aydır mücadele yürüttüklerini, dönem dönem çeşitli eylemler yaptıklarını söyledi. İlçeyi mağdur etmek istemediklerini belirten Şanlı, ancak belediyenin işçileri duymadığını ifade etti. Şanlı, “Sorumlusu bizler değiliz belediye yönetimidir. Ama hala çağrımızı haykırıyoruz. Buradaki işçiler ‘taşeron köle’ olmak istemiyor” dedi.

Belediye yönetiminin Kent Yol’un alt yüklenici olacağı ve işçilerin hak kaybı yaşamayacağı açıklaması yaptığını hatırlatan Şanlı, “19 yıldır Kent Yol şirketi var ve işçilerin hiçbir mağduriyeti yok. 19 yıllık bir uygulama rafa kaldırılıyor ve yeni uygulamanın ileriye dönük hiçbir yanı yok. Bu kabul edilemez. Kent Yol varken taşeron firma getirildi. Taşeronun nasıl bir vahşi emek sömürüsü olduğunu, yaşanan iş cinayetlerini biliyoruz. Soma’da yaşadık, onlarca örneği var. Bunu gözardı etmenin kime ne gibi bir faydası olacak göreceğiz” diye konuştu.

İŞÇİLERİN TALEPLERİ KARŞILANMAZSA ANKARA’YA YÜRÜNECEK
Şanlı, bugün saat 17.00’da belediye yönetimiyle bir görüşme yapılacağını ve görüşmeden olumlu sonuç çıkmazsa Ankara’ya yürüyeceklerini söyledi. Şanlı, “Aylardır bu yürüyüşün olmaması için uğraşıyoruz. Bu memlekette yürümek için bir sürü konu var ama burası sadece Şişli meselesi değil, bu ülkede taşeronla geçinen bütün işçiler için bu kavga verilecek. Biz işçinin sesi, sözcüleriyiz. Bir Genel-İş var DİSK var, sonuç alamazsak dün aldığımız karar hayata geçecektir.”

Etha