Kemalbay: ‘Soruşturacaksanız gazete manşetlerini soruşturun’

HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, savcılık ifadesi ardından serbest bırakıldı. Konuşmalarının değil gazete manşetlerinin suç unsuru taşıdığını söyleyen Kemalbay, ‘Soruşturacaksanız onları soruşturun’ dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem eş genel başkanı olan Serpil Kemalbay, 7 günlük gözaltı süreci sonrası emniyetteki işlemleri tamamlandıktan sonra savcılığa sevk edildi. Savcılık ifadesi ardından Kemalbay, adli kontrol ve yurtdışı yasağıyla serbest bırakıldı.

‘BARIŞIN PROPAGANDASINI YAPIYORUZ’

Kemalbay’ın “halkı kin ve nefrete sevk etmek” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla savcıya verdiği ifadesinde, suçlamaları kabul etmeyerek, siyasi olarak görüşlerini açıklama hakkını, siyasi görüşlerinin zaten partinin ve tabanının görüşleri olduğunu vurguladı. Bölge halkının büyük bir bölümünün savaşa karşı olduğunu vurgulayan Kemalbay, halkın bu taleplerine karşın kürsüden barış talep etme hakkının olduğunu ve barışın propagandasını yaptıklarının altını çizdi. Kemalbay, halkı kin ve düşmanlığa sevk etme” yönündeki suçlamaya ilişkin de savcıya, “Asıl gazetelerin manşetleri halkı kin ve düşmanlığa sevk etti. Soruşturacaksanız onları soruşturun. Manşetler suç unsuru taşıyor” diye cevabını verdi.

‘ÖZGÜRLÜĞÜMÜ GASP ETTİLER’

Kemalbay, serbest bırakılması ardından Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirlerine şunları söyledi: “Hukuksuz bir gözaltıyla karşı karşıya kaldım. 7 gün boyunca benim özgürlüğümü gasp ettiler. Türkiye’nin parlamentosunda bulunan 3’üncü büyük partinin eş genel başkanı olarak evimin kapısını kırmaları ve ‘Savcıya ifade verebilirim eğer bir sorun varsa’ dememe rağmen savcının ‘Hayır seni kollukla alacağız’ demesi ve bu şekilde gözaltına alınmayı tamamen siyasi olduğunu düşünüyorum. Bu gözaltının partimizin 11 Şubat’ta gerçekleştirdiği büyük kongreyi çekemeyen, hazmedemeyen ve onu kriminalize etmek isteyen siyasi iktidar tarafından gerçekleştirilmiş hukuksuz operasyonlardan biri olarak görüyorum. Çünkü ben siyasetçi olarak Efrin konusunda ve diğer konularda da partimin siyasi görüşlerini, halklarımın taleplerini ifade etmek durumdayım. Barışı ve demokrasiyi savunmak, HDP’nin kurulduğu günden beri var olan bir durumdur. Bunlar suç değildir aksine siyasi iktidar savaş çığırtkanlığı yaparak, toplumu kutuplaştırarak suç işliyor.”

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Kemalbay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hukuksuz gözaltıyı protesto etmek için açlık grevine girdim. Bunu gözaltında bulunduğum yerdeki koşullar için yapmadım, bunu Türkiye’deki hukuksuzluk, hukukun tamamen Saray’a bağlanmasını, bir kişinin iki dudağının arasına sıkışmasını protesto etmek için gerçekleştirdim. İçeride de dışarıda da demokrasi mücadelesini halklarımızla beraber cesaretle kararlılıkla devam edeceğiz.”

Kemalbay, adliyeden çıktıktan sonra Meclis’te HDP grup toplantısına katıldı.

MA