Kazdağları direnişçilerine jandarma baskını ve gözaltı

Kazdağları’nda sürdürülen yaşam nöbetinin 425. gününde, nöbet alanına jandarma tarafından baskın düzenlendi ve yaşam savunucuları zorla alandan çıkarıldı. Sabah 6 sularında gerçekleştirilen baskında Seçkin Barabaros, Onur Uysal, Sema Demir ve Canan Hakko gözaltına alındı. Gözaltılar yaklaşık iki saat sonra jandarma komutanlığından serbest bırakıldı.

Baskın sırasında sinyal kesiciler (jammer) kullanılarak telefon ve internet erişiminin kesildiği, görüntü alınmasının engellendiği aktarıldı.

Serbest bırakılan yaşam savunucuları, nöbet alanının jandarma zoru ile boşaltılmakta olduğunu ama Kazdağları’nı savunmaktan vazgeçmeyeceklerini duyurdu.

2019 yılı Ekim ayından beri ruhsatsız olduğu halde Kazdağları’ndan tahliye edilmeyen uluslararası altın şirketi Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik devlet güçleri tarafından korunurken, pandemi süreci boyunca salgın bahane edilerek nöbet alanındaki yaşam savunucuları taciz edildi, yüzbinlerce lira para cezası kesildi.

Geçtiğimiz hafta Cengiz Holding, Kazdağları’ndaki Hacıbekirler Köyü’nde yapmayı planladığı maden projesi için köyde ÇED bilgilendirme toplantısı düzenlemek istemiş, şirket yetkilileri köylüler tarafından protesto edilerek kovulmuştu. Bu gelişmeden kısa süre sonra Kazdağları’nda yaşam nöbeti tutanların sabah baskınıyla alandan tahliye edilmesi dikkat çekti.

Alamos’u tahliye etmeyenler, yaşam savunucularının sığınağını yıktı

 

Kirazlı Balaban’da 425 gündür nöbet tutulan alana iş makinalarıyla girildi ve yaşam savunucularının sığınak olarak kullandığı metruk bina yıkıldı.