Kayserili işçiler: İşçiye gelince bırak uçağı, ambulans göndermiyorlar

Kayserili işçiler kendilerine test dahi yapılmazken AKP’li vekil Mustafa Elitaş’ın koronavirüse yakalanan oğlunun uçakla Ankara’ya sevk edilmesine tapki gösterdi

Kayseri pozitif vakaların hızlı arttığı iller arasında ilk beşte yer alıyor. Özellikle organize sanayi bölgeleri artışın merkezi haline gelmiş durumda. İşçilerden edindiğimiz bilgilere göre Kayseri’de büyük işletmelerde her gün birkaç işçinin testi pozitif çıkıyor. Üretim ise hız kesmeden devam ediyor, pozitif vaka çıksa bile bant durmuyor. Patronlar işçi eksiğini gidermek için İŞKUR üzerinden üç aylığına işçi alımı yapıyor. İşçiler bunu yaşarken AKP Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş’ın oğlunun uçakla Ankara’ya götürülmesi ise işçilerin büyük tepkisini çekti. Daha önce Ekonomi Bakanlığı da yapan Elitaş’ın oğluna uçak tahsis edilirken kendilerinin test yaptırmaya otobüsle gittiğini anlatan işçiler, “Böyle adalet olmaz olsun” diyor.

Testi pozitif çıkan işçiler, ailelerine test yapılmamasından da şikayetçi. Vekilin oğluyla kendi durumunu kıyaslayan bir metal işçisi, “Belli ki vekilin oğlunun canı tatlı… Parası ve imkanı da var. İşçiler ise zar zor test yaptırabiliyor” diye konuştu.

Test yaptırmaya otobüsle gitti

AKP milletvekilinin oğlunun hastane naklini sorduğumuz Mimar Sinan OSB’deki metal fabrikasında çalışan bir işçi şunları söyledi: “Vekil oğlu olunca ayrıcalık oluyor. Pozitif çıktım. Evimi karantinaya almaları üç günü buldu. Beraber çalıştığım işçi arkadaşım belirtiler var diye sağlık kuruluşunu aradı. Bırakın uçağı ambulans bile göndermediler. Hatta arkadaşım hastaneye test yaptırmak için halk otobüsüyle gitti. Testi yaptırdı tekrardan iki otobüs değiştirerek geri eve döndü. Ben düşünüyorum pozitif olsa o otobüslerde kaç kişiye bulaşırdı? İşçiye gelince otobüsle git gel. Vekil oğluysan uçakla.”

Statü farkı var

Erciyes Anadolu Holdinge bağlı Boyteks fabrikasında çalışan bir işçi ise “Holdinge bağlı fabrikalarda 600’ün üzerinde vaka tespit edildi. Hâlâ da pozitif çıkanlar var. Geçici süre ile kapanan bölümler bile oldu. Bu konuya ilişkin şöyle düşünüyorum. Buradaki hastane yeterli olsa bile cihazlar bakımından yetersizdir. Yani Kayseri Şehir Hastanesinde değil de Ankara’ya nakil aldırıyorsa insan düşünüyor buradaki donanım yetersiz mi diye? Ama asıl olan statüdür. Koca vekilin oğlu ile işçiler aynı yerde tedavi görecek değil ya diye aklımdan geçiyor” diye konuştu.

“Test için kavga ediyoruz”

Bir kamu işçisi ise şunları dile getirdi: “Biz test yaptırmak için aile hekimine yalvarıyoruz. Temaslı olduğumuz halde aile hekiminin inisiyatifine bırakıyorlar. Onlara da bakanlıktan baskı varmış. Herkesi teste yollamayın diye. Sonra biz de aile hekimiyle neredeyse kavga ediyoruz test yaptırmak için. Vekiller, bürokratlar her türlü imkanı kullanıyor. Bu düpedüz adaletsizlik. Memlekette artık adalet denen bir şey yok. Adaletin terazisi zenginlerden yana ağır basıyor. Sağlık, eğitim, ekonomi her şey zenginler ve vekiller için işliyor. Şu an için hastalıktan göz açamıyor vatandaş.”