‘Kaybedilen Ermeni aydınlar gerçeğiyle yüzleşin’

103 yıl önce kaybedilen Ermeni aydınların akıbetini soran İHD İzmir Şubesi, devlet yetkililerine, “İnsanlığın vicdanında kanayan bu yaranın sarılabilmesi için gözaltına alınarak kaybedilen Ermeni aydınlar gerçeğiyle yüzleşin” çağrısı yaptı.
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” ve “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” eylemlerinin 430’uncu haftasında Konak’ta bulunan Başbakanlık binası önünde bir araya geldi.
Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri ve çok sayıda kişi katıldı. 24 Nisan 1915’te Ermeni Soykırımı’nda yaşamını yitirenlerin anıldığı eylemde açıklamayı İHD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu (YK) Üyesi Caner Canlı yaptı.
‘ERMENİ HALKI BU TOPRAKLARDAN SİLİNDİ’ 
24 Nisan İstanbul tutuklamalarının Ermeni varlığına devlet eliyle son verilmesinin başlangıç noktası olduğunu vurgulayan Canlı, “Aydınlar yok edilerek Ermeni halkının kamuoyu oluşturması, sesini duyurması engellendi ve bir halk tüm varlığıyla bu topraklardan silindi. Devleti yönetenler, resmi inkarcılık üzerine inşa ettikleri politikalarıyla bu hakikati ulaşmaz kılarak, toplumun gerçeklerle yüzleşmesini imkansızlaştırdı” dedi.
‘YÜZLEŞMEK DEMOKRASİNİN BİR PARÇASI’ 
İnsan hakları savunucuları olarak, Türkiye’nin dört bir yanından yıllarca haykırdıklarını belirten Canlı, “Hiç bir insanlık suçu geçmişte kalmaz. İnkar edilen, yüzleşilmeyen, hesaplaşılmayan her suç bir sonraki suça yataklık ederek sistematikleşir. Bu toprağın hakikatlerinin unutturulmasına itirazımız bu yüzdendir. Resmi yalanlara boyun eğmeyerek, hakikati yaşatma çabamız bu yüzdendir. Biliyoruz ki adalet ve hakikat iç içedir. Hakikatin açığa çıkartılması ve kabul edilmesiyle başlar adalet. Bu nedenle inkar edilen gerçeklerin tanınması, bu gerçeklerle yüzleşilmesi talebi barış ve demokrasi mücadelesinin önemli bir parçası olmak zorundadır” ifadelerini kullandı.
‘GERÇEKLE YÜZLEŞİN’ 
Canlı, devleti yönetenlere, “İnkar, en kapsamlı insan hakları ihlalidir. İnkar, suçun devamıdır. İnkara son verin. 103 yıldır insanlığın vicdanında kanayan bu yaranın sarılabilmesi için İstanbul’da gözaltına alınarak kaybedilen Ermeni aydınlar gerçeğiyle yüzleşin” diye seslendi.
Kaynak: MA