Kaldıraç’tan Demirtaş ve HDP’ye destek açıklaması

Kaldıraç, seçimlerde tutumunu belirten bir açıklama yayımlayarak, ”Emek, özgürlük, barıştan yana herkesi başkan adayı olarak Demirtaş’a, milletvekili seçimi için HDP’ye oy vermeye çağırıyoruz” dedi.

Kaldıraç tarafından yayımlanan açıklamanın tam metni şöyle:

24 Haziran seçimleri ve tutumumuz

Emek, özgürlük, barıştan yana herkesi başkan adayı olarak Demirtaş’a, milletvekili seçimi için HDP’ye oy vermeye çağırıyoruz.

Saray Rejimi, giderek derinleşen ve saklanamaz hale gelen ekonomik kriz, savaş politikalarının duvara toslaması, Kürtlere karşı savaşın ilerleyemez hâle gelmesi, OHAL uygulamalarının bardağı taşırması, toplumsal direnişin gelişiminin durdurulamaması nedeni ile olası rakiplerini ekarte etme hesabını da gözeterek, 24 Haziran 2018 günü yapılmak üzere bir baskın seçim kararı aldı.

Baskın seçim kararıyla yaşanan yoğun trafiğin ardından artık ittifaklar netleşmiş, kimin nasıl bir gelecek tahayyül ettiği de ortaya çıkmış durumdadır.

Buna göre seçime giren ittifaklardan ilki, bilindiği üzere BBP’nin de son anda eklendiği, Ak Parti ve MHP’den oluşan “Cumhur İttifakı”dır. 7 Haziran seçimlerinden bugüne yaptıkları, yapacaklarına dair net bir fikir vermektedir. En önemli konusunun da Erdoğan’ın seçilmesi olduğu açık bir şekilde ortadadır.

İkincisi, milletvekilliği seçimi üzerinden şekillenen ve CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve DP’den oluşan “Millet İttifakı” olarak tarif edilen ikinci sağ ittifaktır. Bu ittifak, değiştirilmeye çalışılan düzeni restore etmeyi hedef olarak ilan etmiştir. Birikmiş toplumsal sorunların çözümüne dair söyleyebildikleri yeni hiçbir şey yoktur.

İttifaklar dışında kalan tek parti HDP’dir.

Bu iki sağ ittifak karşısında; işçi-emekçilere dönük saldırılara, toplumu adeta nefessiz bırakmaya çalışan baskılara ve bölgemiz merkezli yürüyen savaş politikalarına karşı, doğal bir Emek, Özgürlük, Barış ittifakı/bloğu vardır. Selahattin Demirtaş bu bloğun adayıdır.

Biz, Kaldıraç olarak, işçileri, emekçileri, halkı, başkan adayı olarak Demirtaş’a, milletvekili seçimi için ise HDP’ye oy vermeye çağırıyoruz.

Birinci turda tavrımız budur.

Saray’ın planı, HDP’yi baraj altında bırakmaktır. HDP, baraj altında kalmadıkça, Erdoğan, parlamentoda çoğunluğu sağlayamaz. Bu açık hâle gelmiştir. Bu sayede başkanlığı kazanmayı hesaplamaktadır.

Milletvekilliği seçimlerinde HDP’nin desteklenmesi çok önemlidir. Emek, özgürlük, barıştan yana herkesi, kendine insanım diyen herkesi 24 Haziran seçimlerinde HDP’yi desteklemeye çağırıyoruz.

Sadece seçimlerde oy vererek, istediğimiz gibi bir yaşamı kuramayacağımız bir gerçektir. 7 Haziran, 1 Kasım ve 16 Nisan deneyimleri bunu göstermiştir. Saray ittifakı, Erdoğan, kaybettiği koşullarda 7 Haziran sonrası olduğu gibi, fırsatını bulduğunda “tekrar seçim” de dâhil birçok yol denemek isteyecektir.

Öyleyse asıl olan, istediğimiz, düşlediğimiz gibi bir yaşam için direnişi örgütlemek, bunun için örgütlenmektir. 24 Haziran seçimleri, direnişi, var olan ama sürekli çok yükselmeyen direnişi sürdürmenin, genişletmenin, daha örgütlü hâle getirmenin bir aracı olmalıdır.

Biz Gezici’yiz. Dün, bugün ve yarın.
Onlar gidici. Er ya da geç.

KALDIRAÇ/ 7 Mayıs 2018