Kaldıraç: Baskılar, gözaltılar; bu çürümüş düzeninizi kurtaramaz!

İzmir’de sabah saatlerinde ev baskınları ile aralarında Kaldıraç dergisi İzmir temsilcisi ve okurlarının bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. Kaldıraç Dergisi tarafından yapılan açıklamada “Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar, sansür hepsi kendi korkusunu topluma yaymaya çalışan iktidarın güçsüzlüğünün göstergesidir.” denildi.

Ev baskınları ile gerçekleştirilen operasyona ilişkin 7 günlük gözaltı kararı olduğu ve iki kişinin de arandığı belirtilirken, operasyonun başta DHA olmak üzere basında terör ve yasadışı propaganda şeklinde yayınlanarak kriminalize edilmeye çalışılmasına da tepki gösterildi. Basının tavrına ilişkin de Kaldıraç açıklamasında uyarıda bulunuluyor:

“Okurlarımıza yönelik kriminalize etme çabasına dahil olan tüm basına da bir kez daha hatırlatmak istiyoruz: İktidarın dili ile konuşanlar, iktidar ile birlikte tarihin çöplüğünde yerini alacaktır.” ifadeleri kullanılan açıklamanın tam metni şöyle:

BASKILAR, GÖZALTILAR; BU ÇÜRÜMÜŞ DÜZENİNİZİ KURTARAMAZ!

Bu sabah erken saatlerde, İzmir’de, dergi temsilci ve okurlarımıza yönelik ev baskınları gerçekleştirilmiş, emniyetin açıklamasına göre 12 kişi gözaltına alınmış, 7 gün gözaltı süresi alındığı öğrenilmiştir. İki okurumuzun ise arandığı söylenmektedir.

Gözaltına alınanlardan isimlerini öğrenebildiklerimiz; Kutay Soybil, Begüm Ateş, İlker Savran, Ali Fuat Eroğlu, Emre Özüm, Özge Usanmaz, Yavuz Güneşyüz, Ali Kemal Gündüz, Lale Çelik, Cihan Taşkın.

Dosyaya getirilen kısıtlılık nedeniyle suçlamaları bilmemekle birlikte, polis fezlekeleri üzerinden yapılan yalan haberlerden “yasadışı örgüt üyeliği” ile suçlandıkları, yürüyüş yaptıkları vb. yalanları dolaşmaktadır.

Bir yandan kendi hukuğunu bile tanımayanlar tüm muhalefeti susturmak ve sindirmek için ellerinden geleni yaparken, medya eliyle de korku yaymaya çalışıyorlar.

Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar, sansür hepsi kendi korkusunu topluma yaymaya çalışan iktidarın güçsüzlüğünün göstergesidir.

Gizlilik kararları ile avukatların bile erişemediği dosyalara ilişkin, henüz bir iddianame bile hazırlanmamışken gözaltına alınanlar “terörist” ilan ediliyor, muhalif kurumlar, örgütler, partiler “illegal” ilan ediliyor.

Okurlarımıza yönelik kriminalize etme çabasına dahil olan tüm basına da bir kez daha hatırlatmak istiyoruz: İktidarın dili ile konuşanlar, iktidar ile birlikte tarihin çöplüğünde yerini alacaktır.

Okurlarımız, bu yağmanın, yolsuzluğun, sömürünün, savaşın ve çürümüşlüğün odağı olmuş düzene karşı, dağıttıkları dergilerle, gazetelerle, katıldıkları basın açıklamaları, mitinglerle, mücadele eden devrimcilerdir.

Baskıların, gözaltıların bizi doğru bildiğimiz yoldan ayıramayacağını, bu çürümüş düzenin sahipleri de bilmektedir.

Okurlarımızın yaptığı hiçbir eylem ve etkinlik suç değildir. Derhal serbest bırakılmalıdırlar.

Baskılar, gözaltılar bizi yıldıramaz!

KALDIRAÇ
20 Mart 2018