Kaldıraç Dergisi okurları Bekir Kilerci ve Ali Serkan Eroğlu’nu andı: “Bu Gemi Zafere Ulaşacak!”

Ankara Kaldıraç Dergisi okurları, 13 Aralık günü TEM Şube’de katledilen Bekir Kilerci (Burhanettin Akdoğdu) ve Ege Üniversitesi Öğrencisi Ali Serkan Eroğlu için anma gerçekleştirdi.

Ankara Sakarya Caddesi’nde yapılan anma devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Bekir Kilerci’nin Ortak ve Uyarı şiirleri okundu. Anma, basın açıklamasının ardından sona erdi.

Yapılan basın açıklaması:

“Yoldaşlarımızı güneşe uğurlamamızın üzerinden 20 yıl geçti…

Tarih 13 Aralık1997 yoldaşımız, ortağımız, canımız, canımızın içi, dergimiz yazarlarından Bekir Kilerci işkencede katledildi. Tarih 24 Aralık 1997,ortağımız bir başka güzel yüzlü yoldaşımız Ali Serkan Eroğlu tekelci polis devleti tarafından okulunun tuvaletine asılarak katledildi. Bugün 20 yıl, 5 ay, 100 yıl… geçti. Bizden olup bitenleri seyredeceğiz zannettiler, sandılar ki susacağız, sineceğiz. Azgınca saldıranlara, büyük bir karanlık organize edenlere, halkları tankla,topla,bombalarla katledenlere,‘’taş üstünde taş bırakmayanlara ‘’, işçi cinayetlerine,kadın cinayetlerine, çocuk tecavüzcülerine sessiz kalmayacağız.…Sanıyorlar ki karanlıkları sonsuzdur…Gazeteleri,Tv leri kapatarak ,halkı katlederek karanlığa boyun eğelim isteyenler kaybedecekler… Tüm insani değerleri yok etmeye çalışanlara karşı mücadelemiz sürdürüyoruz. Bugün Ekim Devrimi 100.yılında 1917’de Sosyalizmin bütün dünyada gerçekliğini bizlere göstermiştir. 100 yıl önce dalgalandırdığımız kızıl bayrağı, bugün tekrardan göklere çekeceğiz. Hala bize yol gösteren, büyük bir ablukaya karşı insanlık savaşı veren Küba’nın yolunda ilerleyeceğiz. Sizden, Tarihimizden aldığımız güçle inançla ve dirençle mücadele edeceğiz…Biliyoruz yalnız kızıl bayrak taşıyan gemi şahlandırabilir denizin nefesini…Bu karanlığı parçalayacağız…Onlar kaybedecek,Biz kazanacağız… İnsanlığa vahşet, karamsarlık ve umutsuzluktan başka bir şey vaat etmeyen bu sistem çürümüştür ve günden güne kendini ucubeye çevirmekte, bunu yaparken de kendi suretinde bir dünya yaratmaktadır. İnsanlığın asıl tarihinin başlayacağı, sınıfsız sömürüsüz bir dünya kurmak ancak bu vahşete karşı dünyanın dört bir yanında, Anadolu’da gelişen isyanın örgütlenmesiyle, örgütlü bir mücadele ile mümkündür. Ve Biz biliyoruz ki bu yol zor ancak zor olduğu kadar da zorunlu. Ali Serkan’ın dediği gibi rüyalarda değil elimizde yaşamı yeniden yaratarak, her gün biraz daha insan olarak hazırlanıyoruz o muhteşem finale.

Ortağımız, canımız, komutan…

Şart olsun,bizi evlerde kurşuna dizenlere… Şart olsun,çocuklarımızı yangının ortasında bırakanlara Şart olsun,Ankara ‘da ,Suruç’ta bizi bombalarla katledenlere Şart olsun Soma’da,Ermenek ‘te katledenlere.. Daha sizlere göçük altına gömdüğünüz madencilerin seslerini dinleteceğiz, Daha sizlere patlayan kazan başında kardeşlerimizin cesetlerini göstereceğiz..

Andımız olsun ki Komutan,

Sizleri izlemekte tereddüt etmeyeceğiz…

Mahir‘i ,İbrahim‘i ,Deniz‘i ve adlarını sayamadığımız binlerce yoldaşımızın yolunda ilerleyeceğiz

Bugün tek bir adım geri atmadan,bu yolun ne kadar zorlu olduğunu her gün yeniden öğrenerek yola devam ediyoruz.

Kollarımızın bütün gücüyle tavı delen demire vuracağız.

Özgür bir dünya kurmak için örgütleneceğiz, savaşacağız, kazanacağız…

Bu gemideki bütün tayfalar, çekelim bayrağımızın en güzelini göklere,en kızılını…

Ufka daha dik her zamankınden daha güçlü bakalım…

Başlarımız dik, omuzlarımız dik,gözlerimiz ufkun ötekisine dikili….

Biliyoruz Komutan, karşılacağız seninle….

Kentin en yüksek kulesinde enternasyoneli söyleyeceğiz…

Bu gemi zafere ulaşacak! Devrim için ileri ya sosyalizm ya ölüm”