Kadınlar: İstanbul Sözleşmesi pazarlık konusu değildir

“İstanbul Sözleşmesi pazarlık konusu değildir” sloganıyla forum düzenleyen İzmirli Kadınlar, “Sözleşmeden vazgeçmiyoruz” mesajı verdi.

İzmirli Kadınlar “İstanbul Sözleşmesi Pazarlık Konusu değildir” sloganıyla forum düzenledi. Alsancak Vapur İskelesi önünde yapılan foruma çok sayıda kadın katılırken, “Haklarımız için nöbetteyiz” , “İstanbul sözleşmesinin tek maddesinden bile vazgeçmeyeceğiz” ve “Aile değil kadınız” dövizleri taşındı. Açıklamayı kadınlar Nuray Öztürk, Meryem Yıldırım ve Emine Akbaba okudu.

‘Korkmuyoruz’

İstanbul Sözleşmesi’nin, kadınların eşitlik mücadelesinin evrensel boyutta kaleme alınmış en önemli yazılı metin olduğunu belirten Nuray Öztürk, tarih boyunca en önemli kazanımlardan biri olduğunu kaydetti. Öztürk, “Fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik ve ev içi şiddetin önlenmesine dair 81 madde içeren sözleşmenin her bir maddesi hayatlarımızın teminatıdır. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilerek bizleri her türlü ayrımcılık, şiddet ve ölümle tehdit edenlerden korkmuyoruz; sözleşmeden vazgeçmiyoruz” diye belirtti.

‘Hesap sormaktan vazgeçmeyeceğiz’

Kadınların şiddetsiz bir yaşam  ve yaşama hakkının tartışmaya açık bir konu olmadığını kaydeden Öztürk, iktidarın sözleşmenin feshedilmesiyle değil, İstanbul Sözleşmesi’nin  maddelerini hayata geçirecek kanunları uygulamasıyla görevli olduğunu belirtti. Erkek şiddeti ile öldürülmüş kadınların hesabını sormaktan asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Öztürk, “İktidar partisi AKP, 13 Ağustos’ta MYK’da sonuca bağlayacağını ilan ettiği sözleşme hakkındaki son kararı 18 Ağustos’a erteledi. İstanbul Sözleşmesi çeviri bir metin değildir. Türkiye’nin kurucu üye olduğu Avrupa Konseyi’nin bir sözleşmesidir. Kadına şiddet en çok aile kurumunun içindeki erkeklerden kaynaklanmaktadır. Aile dediğiniz yer, kadın ve çocuk mezarlığına dönüşmüştür. Devletin ve dolayısıyla hükümetin birinci görevi, sözleşmenin tüm maddelerinin pratik uygulamalarını sağlayacak yasaları uygulamaktır” dedi.

Açıklama ardından foruma katılan kadınlar görüş ve düşüncelerini dile getirdi.