İzmir Büyükşehir’den işçilere dayatma

Kadrolu olmak için açtıkları davayı kazanan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden atılan işçilerden sonra İBB, bakanlığın yazısına rağmen şirket işçilerinden form doldurmalarını istiyor. Genel İş Şubeleri ise kabul etmiyor.

Kadro davası açan ve kazandığı halde işten atılan Mahir Kılıç’ın açlık greviyle başlattığı işe iade mücadelesi 54. gününde Büyükşehir Belediyesi önünde sürerken, İBB işçilere kadro vaadeden KHK’nın ardından bakanlığın gönderdiği yazıya rağmen işçi düşmanlığına devam ediyor. 200’ün üzerinde işçiyi muvazaa davasını kazanmış olmalarına rağmen işten çıkaran İBB, kadro vermemek için canla başla çalışıyor. Daha önce çıkartılan 200 işçi ve Mahir Kılıç için herhangi bir eylemde bulunmayan Genel-İş sendikası ise İBB’nin bu tutumuna da sessiz kalamadı.

Hükümetin kadro düzenlemesinin ardından belediye şirket işçilerinin sürece dahil edilmemesi için Genel İş Sendikası Genel Merkezi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yazışmalarda bulundu.

Bakanlığın verdiği cevapta “Hali hazırda sermayesinin yarısından fazlasına sahip olunan mali idare şirketlerinde işçi statüsünde istihdam edilen personel kapsam dışı tutulmuştur. Bu nedenle şirketlerde çalışan personel işçi statüsüne geçiş sürecine tabi tutulmayacaktır” ifadeleri yer aldı.

Bakanlığın yazısına rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının İZELMAN, İZENERJİ gibi belediye şirketlerinde çalışan işçilerden form doldurmaları istediği öğrenildi.

Elde edilen bilgilere göre Genel İş Şubelerinin bekleme çağrılarına rağmen işçiler üzerinde baskı kuruluyor. Büyükşehir’in şirket kadrosuna geçiş sürecindeki sınav, mülakat ve güvenlik soruşturmalarını ‘temizlik’ yapma  ve kadro ve ilave tediye davalarından kurtulma yönünde değerlendirmek istediği tahmin ediliyor.

Aralarında Genel İş Genel Merkez Yöneticileri Cafer Gonca, Taner Şanlı, DİSK Ege Bölge Başkanı Memiş Sarı ve şube başkanlarının olduğu sendika heyeti büyükşehir bürokratları ile görüşerek uygulamadan vazgeçmesi istenildi ancak buna rağmen bürokratlar geri adım atmadı. Yönetimin uygulamadan vazgeçmemesi durumunda Genel İş Şubelerinin eylem yapması bekleniyor.

direnişteyiz!