İTÜ Dayanışması: Hayatımızı zorlaştıran uygulamalardan vazgeçilmeli

İTÜ Dayanışması, online yapılan finallerde mikrofon ve kamera zorunluluğu ile öğrencilerin ziyaret ettikleri web sitelerindeki verilerini okuyabilen bir eklenti yükleme şartı getirilmesine karşı “Hayatımızı zorlaştıran uygulamalardan vazgeçilmeli” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerinin kurduğu İTÜ Dayanışması, çevrimiçi (online) yapılan final sınavlarının kamera ve mikrofon gözetimi altında yapılmasına tepki gösterdi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada “Pandemi döneminde hepimizin hayatını zorlaştıran uygulamalardan vazgeçilmeli” denildi.

Daha önce de sosyal medya eylemleri yapan İTÜ öğrencileri, bu sefer de seslerini #İTÜlüyeKulakVer etiketiyle duyurmaya çalışıyor.

Hukuka aykırı kamera-mikrofon uygulamalarından vazgeçilmesi ve güvenilir olmayan yazılımlarla sınav yapılmaması çağrısında bulunan İTÜ Dayanışması yaptığı açıklamada “Pandemi döneminin başından beri İTÜ yönetimi her aldığı kararla öğrencisini gözetmediğini tekrar tekrar gösterdi. Öğrencilerin her türlü yöntemle (dilekçe, mail, sosyal medya vs.) taleplerini duyurmasını hiçbir şekilde aldırmadı. Özel İşletme Boykot’u zamanında yaptıklarıyla öğrencilerin gözünde hiçbir meşruiyeti kalmayan Kulüpler Birliği de benzer tutumunu sürdürmüş ve Rektörlüğün biçtiği misyondan bir adım ileri gidememiştir” diye kaydedildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
“Üzülerek belirtiyoruz ki, bu dönem yaşananlar 30 binden fazla İTÜ öğrencisinin hayatını zorlaştırmaktan başka bir işe yaramamıştır. Bu noktada en büyük sorun üniversite karar alma süreçlerinde hiçbir öğrenci temsiliyetinin bulunmamasıdır. Alınan kararlarda öğrencilerin söz hakkı bulunmamaktadır.

‘ÜNİVERSİTELİLER KARAR ALMA MEKANİZMASINA DAHİL EDİLMELİ’
“Bizler, İTÜ Dayanışması olarak bir araya gelerek bu eksikliği gidermeye ve öğrencilerin taleplerini herkese duyurmak için katılımcı, şeffaf ve bağımsız bir öğrenci platformu oluşturduk. Sorunlarımızı çözmenin, hakkımızı aramanın ancak öğrencilerin bir araya gelmesiyle yani dayanışmayla olabileceğini düşünen İTÜ’lüler olarak bütün İTÜ camiasına sesleniyoruz:

“Öğrenciler bu üniversitenin olmazsa olmaz bir parçasıdır ve karar alma süreçlerine dahil edilmelidir. Bunun için başta öğrenci temsilciliği olmak üzere şeffaf ve demokratik yapılar bir an önce kurulmalıdır.

“Pandemi döneminde hepimizin hayatını zorlaştıran uygulamalardan vazgeçilmeli. Pass/fail gibi öğrenci yanlısı öneriler bir kez daha değerlendirilmelidir. Hukuka aykırı kamera-mikrofon uygulamalarından vazgeçilmeli, güvenilir olmayan yazılımlarla sınav yapılmamalıdır!

Bütün öğrencileri bir araya gelerek beraberce haklarını savunmaya çağırıyoruz!”