İstihdamda ya da eğitimde olmayan genç sayısı 6 milyona dayandı

Genç İşsizler Platformu, İŞKUR ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun ağustos ayına ilişkin işsizlik verilerinden derlediği ‘İşsizlik ve İstihdam Raporu’nu açıkladı

İŞKUR ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun ağustos ayına ilişkin işsizlik verilerini değerlendiren Genç İşsizler Platformunun Eylül 2020 ‘İşsizlik ve İstihdam Raporu’na göre; 15-34 yaş grubunda 2 milyon 387 bin genç işsiz.

Rapora göre Nisan 2018’den itibaren etkisi belirginleşen ekonomik kriz sürecinde 15-34 yaş grubu genç çalışan sayısı 1 milyon 529 bin kişi azaldı.

803 bin üniversite mezunu işsize ek olarak 1 milyon 342 bin üniversite mezunu iş bulma ümidini kaybetme, eğitime devam etme, ev işleriyle meşgul olma gibi nedenlerle iş gücünde dahi yer alamıyor. Yüksek üniversiteli işsizliğe ek olarak TÜİK sınıflandırması neticesinde rekor sayıda mezun işsiz sayılmıyor.

Üniversite mezunu 1 milyon 16 bin kadın yüksek eğitim düzeylerine rağmen iş aramamakta ve bu nedenle işsiz sayılıyor. Rapora göre iş gücüne katılım en çok ilköğretim ve altındaki eğitim düzeyindeki kişilerde düşük. Bu eğitim düzeyindeki 4 milyon 675 bin kadın iş gücünde yer almıyor.

15-34 yaş grubundaki işsizlerin yanı sıra 11 milyon 422 bin genç iş gücünün içinde yer almadığı için TÜİK tarafından işsiz sayılmıyor.

Bu yaş grubundaki 24,1 milyon gençten yalnızca yüzde 42,7’si çalışıyor. Yani çalışan her genç, bir şekilde en az 1 gencin daha ekonomik sorumluluğunu taşıyor.

15-29 yaş grubunda ne eğitim alan ne de herhangi bir şekilde çalışan/staj gören genç sayısı 5 milyon 852 bine ulaştı.

Ekonomik faaliyete katılmayan gençlerin sayısı Norveç’in nüfusuna denk

Gençlerin yüzde 32,8’i ekonomik faaliyetlere katkı verememekte; aynı zamanda eğitim veya staj yoluyla kendisini geliştirememekte. Bu kategorideki genç sayısı Finlandiya, Slovakya ve Norveç gibi bazı gelişmiş Avrupa ülkelerinin her birinin toplam nüfusu kadar.

Aynı yaş grubundaki genç kadınların eğitime ve istihdama dâhil olmayanlarının sayısı 3 milyon 855 bin. Genç kadınlarda bu oran yüzde 43,7.

Rapora göre çalışma ve eğitim alma hakkında kadınların durumu erkeklere göre çok daha kötü. Cinsiyete dayalı fırsat eşitsizliği sosyal hak kaybına neden oluyor.

İşsizlik sayı ve oranlarındaki artışa ek olarak işsizlik süresi de gittikçe uzadı. 1 yıldan fazla süredir iş arayan 15-34 yaş arası genç sayısı son 1 yılda 395 binden 503 bine çıktı.

Üniversite mezunlarının iş arama süreleri de uzadı. 1 yıldan fazla süredir iş arayan üniversiteli sayısı son 1 yılda 191 binden 253 bine çıktı. Mezunlar; KYK kredilerini ödeme fırsatı bulamazken yükselen faizler nedeniyle borçları artıyor, ve haciz ile karşı karşıya kalıyor.