İşte bilim!.. AKP’li Nurettin Canikli: Yaşadığımız bu afetin yapılaşmayla alakası yok, toprak suya doyunca kayganlaşıyor

Nurettin Canikli, Giresun’da can kaybı ve kayıpların olduğu sele ilişkin yaptığı açıklamada, ‘Yaşadığımız felaketin yapılaşmayla ilgisi yok’ dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Giresun’daki sel felaketinin yanlış yağılaşmaya ilgisinin olmadığını savunurken, selin sebebini “toprağın suya doyması” olarak açıkladı.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen A Haber’de konuşan AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Giresun’da yaşanan sel ve heyelana ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘Toprak, suya doyuyor’

“Bugüne kadar böyle büyük bir afet görülmemiş, tarihin en büyük afeti. Yıkıcılığı bu kadar yüksek afet hiç olmadı” diyen Canikli, sel felaketinin nedenini, “Buranın özelliği sürekli yağmur alan bir bölge. Yağmurla toprak suya doyuyor, toprak kayganlaşıyor. Yağmur yağdığı zaman toprak su gibi akıyor, önüne ne katarsa götürüyor” sözleriyle açıklamaya çalıştı.

‘Yaşadığımız afetin yapılaşmayla ilgisi yok’

Dere yatakları üzerinde yapılaşma yapılmasının felaketle ilgisi olmadığını savunan Canikli, şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar konut ihtiyacını yapılaşma olmaması gereken dere yataklarına yapmak suretiyle gidermeye çalışmışlar. Bu tercihi vatandaş yapıyor. Ama vatandaşa konutu yapacağı arazi önerilemiyor. Bu sefer vatandaş sınırları zorluyor bu sefer. Dere yataklarına, zemini sağlam olmayan yerlere doğru bunu genişletmek zorunda kalıyor. Bu sıkıntı bütün Karadeniz’de var. Ama tekrar söylüyorum. Yaşadığımız bu afetin yapılaşmayla alakası yok. Buranın coğrafi yapısından kaynaklanan bir hadise.”