İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alan Polonya’ya ekonomik yaptırım tehdidi

Polonya’da muhafazakâr hükümetin Katolik lobisine boyun eğerek kadın haklarını korumayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı Avrupa’dan tepki çekmeye devam ediyor. Fransa hükümeti, AB üyesi olan Polonya’nın sözleşmeden çekilmesi halinde ekonomik yaptırımla karşı karşıya kalacağını açıkladı.

Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Clément Beaune, “Çekilirlerse, sonuçları olur” dedi. Beaune, Avrupa Birliği’nin bütçesindeki yeni mekanizmalar sayesinde Polonya’ya verilen fonların etkileneceğini söyledi.

Polonya hükümeti, çocuklara okullarda cinsiyet eğitimini zorunlu kılan sözleşme maddelerinin ebeveyn haklarını ihlal ettiğini öne sürerek sözleşmeden çekilme kararını açıklamıştı. Avrupa’nın en eski insan hakları kurumu olan ve sözleşmeyi destekleyen Avrupa Konseyi ise bu kararı ‘alarm verici’ ve ‘geriye doğru bir adım’ olarak niteledi. Avrupa siyasetinden çok sayıda tepki gelirken, Belçikalı siyasetçi Guy Verhofstadt’ın “Şiddet geleneksel bir değer değildir” açıklaması dikkat çekmişti.