İspanya’da mahkeme tecavüze cinsel istismar cezası verince öfke sokağa taştı

Yaklaşık iki yıl önce İspanya’nın Pamplona bölgesinde düzenlenen San Farmin isimli festival sırasında 18 yaşında bir kadına tecavüz eden, bir polis ve askerin de bulunduğu 5 erkeğe mahkemenin tecavüzden değil cinsel istismardan ceza vermesi değişik şehirlerde çoğu kadın yüzbinlerce insanın protestosuna yol açtı.Protestolar başta Madrid, Barcelona, Valensiya olmak üzere çok sayıda şehirde yapıldı.

Protestocular mahkeme kararını “ataerkil adalet” “Utanç verici!” “Hayır, Hayır demektir” şeklinde sloganlar atarak protesto etti.

2016 yılının Temmuz ayında gerçekleşen olayda biri asker biri polis beş erkek gece yarısı sokaktan çevirerek bir bodruma sürükledikleri kadına toplu tecavüz etmişler ve sonrasında ‘Kurt sürüsü’ ismindeki WhatsApp gruplarında olayın görüntüleri paylaşılmışlardı. Görüntülerde kadının gözlerinin kapalı olduğu da tespit edilmişti. Ayrıca saldırganların olayı WhatsApp gruplarında kutladıkları da görülmüştü.

Tecavüze uğrayan kadın olaydan sonra bir çift tarafından kendinden geçmiş halde sokakta bulunmuştu.

Mahkeme kararına gerekçe olarak savcılığın olayın faili 5 kişinin, etrafını sardıkları genç kadınla, onun rızası olmadan cinsel ilişkiye girdiklerini ve ona karşı şiddete başvurduklarını kanıtlayamamalarını gösterdi.

Kadın dernekleri ise, cinsel istismardan suçlu bulunanlara verilen 9 yıl hapis cezasını yeterli bulmadıklarını ve kararı temyize götüreceklerini açıkladılar.