‘İsimsizler hareketi’ soruşturmasına kısıtlılık

“İsimsizler hareketi” soruşturması kapsamında aralarında yazar Temel Demirer’in de bulunduğu 23 kişi hakkında 24 saat avukat kısıtlaması getirildi. Aynı kapsamda gözaltına alınan Gazeteci Hakan Gülseven ise ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. 
Sabah saatlerinde “İsimsizler Hareketi” kapsamında İstanbul merkezli Balıkesir, Aydın, Denizli, Diyarbakır ve Tekirdağ yapılan eş zamanlı operasyonda 24 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan Gazeteci Hakan Gülseven ise ifadesi alındıktan serbest bırakıldı. 23 kişinin  Vatan Caddesinde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğünde tutuldukları belirtili. Gözaltında olanlar hakkında 4 günlük gözaltı kararı bulunduğu belirtilirken, 24 saat avukat kısıtlaması getirildiği öğrenildi.
Savcılığa Pazartesi günü çıkarılmaları bekleniyor
Aynı soruşturma kapsamında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla sabah evinden alınan Yazar Temel Demirer’in avukatı Zeynep Ceren Boztoprak’ın verdiği bilgilere göre operasyonu siper suçlarla mücadele biriminin yönettiği, gözaltına alınanların Terörle Mücadele Şubesinde tutulduklarını belirtti.  Müvekkili Temel Demirer hakkında 4 günlük gözaltı kararı bulunduğunu belirten Boztoprak, aynı kapsamda 23 kişinin gözaltında olduğunu gözaltındaki isimlerin muhtemelen pazartesi günü savcılığa çıkarılacağını belirtti.
Hakan Gülseven serbest bırakıldı
İsimsizler Hareketi soruşturması kapsamında gözaltına alınan gazeteci Hakan Gülseven ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltı sonrası Birgün Gazetesine konuşan Gülseven, bir Twitter hesabından ve Telegram grubundan suç çıkarılmaya çalışıldığını söyledi. Gülseven, “Muhalif olan her şeyi suç haline getirmeye çalışıyorlar. Bir şey çıkacağını sanmıyorum. Geçenlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İsimsizlere yönelik birtakım ifadeler kullanmıştı. Soylu’nun ifadelerinden sonra böyle bir uygulamayla karşılaştık” dedi.
Hakaret suçlaması da var
Ayrıca “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla da ifade verdiğini aktaran Gülseven, “2015’te gözaltına alındığında ÖDP’li Onur Kılıç’a destek için attığım bir tweet’i de ‘Erdoğan’a hakaret’ diye göstermişler ama esas mesele İsimsizler grubu” diye konuştu.