İşçi Gazetesi , Ankara’da Birleşik işçi kurultayı öncesi etkinlik gerçekleştirdi

DİSK-AR’dan Umar Karatepe, İşçi Gazetesi’nin düzenlediği “İşçi Sınıfının Sorunları” söyleşisinde konuştu.

Söyleşiye işçilerin yanı sıra Yüksel direnişçilerinin KHK ile işinden atılan Acun Karadağ, Veli Saçılık ve Ömür Tekin’inde katıldı. Söyleşide Umar Karatepe şunları ifade etti;

*Toplumun büyük bir kısmı hızlı bir şekilde işçi sınıfının içinde ve istatistik rakamlarında gözönüne alırsak açlık sınırının altında yaşamaktadır. Şu an ülkemizde bir çocuğun ya da bir bebeğin çalışmadığı bir toplum içinde yaşamaktayız. İşçi sınıfının %3 tarımda %33 sanayi ve %64 ise hizmet sektöründe çalışmaktadır.

* 2000 işçi ile yaptığımız araştırmada, işçiler en önemli sorun olarak düşük ücreti gösterirken diğer büyük bir kısım ise uzun çalışma saatine vurgu yaptı.

* Bununla beraber her yüz işçiden onsekizi sigortasız çalışırken 6.1 milyon insanımız işsiz durumdadır.
* Avrupa ülkelerine göre hastalık izni kullanma sırası açısından ise sonucu durumdayız.

* Ölümlü is kazası yaş oranının büyük bir kısmını 15-19 yaş arasında olmasında acı bir rakamdır.
2017 yılında 2006 kişi o kazalarında yaşamını yitirdi.

* İşçiler bu acı durumdayken OHAL ile grevler yasakladı, işsizlik fonu yağmalandı, taşerona KHK, İş güvencesi devlet eliyle yok edildi ve her türlü hak arama engellendi.

* Kısacası işçilerin haklarını teker teker yitirdiği, çalışmak için varolan bir toplum içinde yaşıyoruz. Çünkü ülkemiz insanı gelişmede dünyada 71.sırada.

Birleşik İşçi Kurultayı’nın konuşulduğu etkinlikte İşçi Gazetesi adına yapılan sunum ile devam edildi.İşçi sınıfının örgütlenme biçimleri ve olanakları ile Birleşik İşçi Kurultayı’ndan beklentiler konuşuldu.

Etkinlik , katılımcıların  8 Nisan günü İstanbul Su Tiyatrosu’nda gerçekleşecek olan Birleşik İşçi Kurultayı’na davet edilmesiyle sonlandırıldı.