İlaçları verilmeyen hasta tutuklu Halime Gülsu yaşamını yitirdi

Tarsus 3 No’lu Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan sistemik lupus eritematozus hastası Halime Gülsu, ilaçları verilmediği için yaşamını yitirdi.
Mersin’de 20 Şubat’ta Gülen Cemaati soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve 67 gündür Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan sistemik lupus eritematozus hastası Halime Gülsu, ilaçları verilmediği için yaşamını yitirdi. Gülsu’nun ağabeyi Zübeyir Gülsu @zgulsu twitter hesabı üzerinden kardeşiyle ilgili bilgiler aktardı.
Gerekçe rapor!
Gülsu’nun İngilizce öğretmeni olduğunu ve Gülen Cemaati soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklandığını ifade eden Zübeyir, “Sistemik lupus eritematozus (bir çok organı etkileyebilen bir tür otoimmün bozukluğu) hastası olan Halime Gülsu’ya 15 gün gözaltında tutulduğu süre boyunca raporlu ilaçları verilmemiş. Tutuklanıp Tarsus 3 No’lu Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildiğinde ise doktor raporu, cezaevi yetkilileri tarafından kaybedilmiş” dedi.
Raporları olmadığı için cezaevinde ilaçlarının verilmediğini ve 25 Nisan’da Mersin Şehir Hastanesi romotoloji bölümüne sevk edilmesinin ardından aynı gün tekrar cezaevine gönderildiğini söyleyen Zübeyir, o günden itibaren kardeşinin iki kez komaya girdiğini belirtti. Tüm mercilere yapılan başvurulara rağmen cevap verilmediğini aktaran Zübeyir, kardeşinin ise dün gece yaşamını yitirdiğini belirtti.
Kaynak: JinNews