İHD, TİHV, SES: “Timtik ve Ünsal derhal tahliye edilmeli, adil yargılanma sağlanmalı”

İHD, TİHV, SES’in ortak çağrısıyla, ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi önünde açıklama yapıldı

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Çok sayıda avukat ve yurttaşın da destek verdiği eylemde, “Adalet sağlansın, Ebru ve Aytaç yaşasın” yazılı pankart açıldı. Eylemde sık sık “Ebru, Aytaç onurumuzdur” sloganı atıldı. Avukatların fotoğraflarının taşındığı eylemde, “Hukuk yok nefes alamıyoruz”, “Siyasal yargı istemiyoruz” dövizleri yer aldı.

Derhal tahliye eve adil yargılama

Eylemde konuşan Avukat Kemal Aytaç, meslektaşlarının hiç hak etmedikleri bir ceza ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, Timtik ve Ünsal’ın derhal tahliyesini istedi.

İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Türkiye’de yargılanma ihlallerinin çok olduğuna dikkat çekerek, bu taleplerin devlet tarafından yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yoleri, “Hiç kimse talep etmese bile devlet adil yargılanmayı, adaleti sağlamak zorunda” dedi. Yoleri, “Bu ülkede pek çok hak ihlali yaşanıyor. Bu sorunların çözülmesi siyasi iktidarda” diye konuştu.

Adli Tıp Kurumunun “Hapishanede kalamaz” raporuna rağmen meslektaşlarının tahliye edilmediğini ve zorla müdahale tehdidinin bir işkence olduğunun altını çizen Yoleri, “Bizler, hem Ebru’nun hem de Aytaç’ın sadece adil yargılanma açısından değil yaşam hakları bakımından da devletin artık ihlal etmemesi gerektiğini belirtiyoruz. Devlet iki kere daha fazla bu meseleyi düşünmek zorunda. Çünkü hem adil yargılanma hakkı hem de yaşam hakkını korumak görevi” dedi.

TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe de bulundukları koşullarda başka bir yöntem olmadığı için avukatların bedenlerini açlığa yaptırdığını dile getirdi. Efe, “En temel ihtiyaçlarının, sıcak su, bardak gibi ihtiyaçların karşılanmaması, onlara yapılan zulüm işkencedir. Onların sesinin duyulmasını istiyoruz, derhal tahliye edilmelerini, adil yargılanma hakkının sağlanmasını istiyoruz” dedi.

SES Anadolu Şube Eş Başkanı Erdal Güzel ise, “Sağlıkçıların temel yaklaşımı, insanların en sağlıklı şekilde yaşamasıdır. Bu arkadaşlarımız yeniden yargılansın ve kendi iradesiyle sağlık hizmetleri alsınlar. Zorla iyileştirme kavramı bizim etik olarak kabul etmediğimiz bir yaklaşımdır” diye konuştu.