İHD kurucularından Sacide Çekmeci hayatını kaybetti

İHD’nin kurucularından Sacide Çekmeci, 91 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) kurucularından Sacide Çekmeci, tedavi gördüğü Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gece saatlerinde yaşamını yitirdi. Çekmeci’nin cenazesi, yarın sabah saat 08.00’de Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine uğurlanacak ve aynı gün ilçede bulunan aile kabristanına defnedilecek.
Yaptığı yazılı açıklamayla Çekmeci’yi anan İHD İstanbul Şubesi, “12 Eylül’ün yaprak kımıldamayan karanlık koşullarında bile hak savunuculuğu yapılabileceğini tüm dünyaya gösteren bir avuç kadından biriydi Sacide Anne. Tek tesellimiz bize bıraktığı mücadele mirasıdır. İnsan hakları savunucuları olarak bir kez daha sözümüz olsun; bu mirasa sahip çıkacak, onun yolundan mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
UĞURLAMAYA ÇAĞRI 
Çekmeci’nin yarın sabah saat 08.00’de Kocamustafapaşa’da bulunan evinin önünden Gelibolu’ya uğurlanacağının belirtildiği açıklamada, “Tüm üyelerimizi, aktivistlerimizi, duyarlı kamuoyunu her daim sevgi, saygı ve minnetle anacağımız Sacide Annemizi uğurlamaya çağırıyoruz” denildi.
ÇEKMECİ KİMDİR? 
91 yaşında olan Sacide Çekmeci, 12 Eylül döneminde askeri cezaevlerindeki işkenceyi önlemek adına yürüttüğü mücadeleyle tanınıyor. Siyasi tutukluların “anası” olarak da bilinen Çekmeci’nin “Nizamiye Kapısında” adlı bir kitabı da bulunuyor.