İHD İstanbul Şubesi: “Basına ve demokratik kitle örgütlerine yönelik baskılara son verilsin”

İHD İstanbul Şubesi, AKA-DER Kadıköy şubesinin kapatılmasına, Mezopotamya Ajansı, 1HaberVar, Demokrat Haber ve Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin internet sitelerine erişim engeli getirilmesine ilişkin basın açıklaması yayımladı. Açıklamada “AKA-DER’in ve basın kuruluşlarının faaliyetlerine devam etmeleri önündeki engellerin derhal kaldırılmasını istiyoruz” denildi.

İHD İstanbul Şubesi’nin yayımladığı basın açıklamasının devamı şöyle:

2008 yılından beri Kadıköy’de faaliyet yürüten AKA-DER, faaliyetleri ile toplumsal sorunlara karşı duyarlılık ve bilincin gelişmesine katkı sunan bir demokratik kitle örgütü olması nedeniyle baskı altına alınmak istenmektedir.

Özgür habercilik yapmak isteyen ve gerçekleri halkın bilgisine ulaştırma gayretinde olan basın kuruluşları da bu haklı gerekçeden yoksun ve tekrarlanan kararlarla çalışamaz hale getirilerek susturulmak istenmektedir. Nitekim bu engelleme kararı ile Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi 45’inci kez, Demokrat Haber üçüncü kez erişime engellenmiştir.

Biliyoruz ki; Mezopotamya Ajansı (MA), 1HaberVar, Demokrat Haber ve Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin internet sitelerinin engellenmesi, sadece engellenen basın kuruluşlarının haklarını ihlal etmiyor; aynı zamanda halkın haber alma, hakikatleri öğrenme, düşünce ve ifade özgürlüğünü de gasp ediyor.

İnsan hakları savunucuları olarak, basın özgürlüğünün, düşünce ve ifade özgürlüğünün, hakikatleri öğrenme hakkının, haber alma hakkının ve örgütlenme özgürlüğünün ihlali olan bu saldırılara son verilmesini,  AKA-DER’in ve basın kuruluşlarının faaliyetlerine devam etmeleri önündeki engellerin derhal kaldırılmasını istiyoruz.