İETT şoförünün ‘yol kavgası’nda darp ettiği bisikletli: Trafikte bizi yok sayıyorlar

İstanbul’da ‘yol tartışması’nda İETT şoförünün saldırısına uğrayan bisikletli “Trafikte bizi yok sayıyorlar” dedi.

Bakırköy ilçesindeki Florya’da 18 Şubat’ta bisikletiyle yol alan 29 yaşındaki İlhan Tunç, bir kavşakta İETT şoförüyle yol kavgasına tutuştu.

İkili tartışırken şoför önce bisikletliye saldırdı, çevredekiler araya girdi. Ancak Tunç şikayetçi olacağını söyleyince ismi henüz öğrenilemeyen şoför bir kez daha saldırdı.

Tunç, şoförü İstanbul büyükşehir belediyesine (İBB) şikayet etti.

‘SÜRÜCÜLER BİZİ YOK SAYIYOR’

Diken’e konuşan Tunç, beş yıldır aktif olarak bisiklet kullandığını belirterek bisikletin kendisi için ulaşım aracı olduğunu, işi bisikletiyle gidip geldiğini söyledi.

Tunç, olay anını ve araç sürücülerinin bisikletlilere davranışlarını şu sözlerle anlattı: “İzin günlerimi bisikletimle gezerek değerlendirmeye çalışıyorum. Özellikle sürücüler bizi trafikte yok sayıyor, trafikte yerimizin olmadığını söylüyor. Yine de bu tehlikeli yollarda sporumuzu icra etmeye çalışıyoruz. Yine bir pazar günü Florya Havuzluk Kavşak mevkiinde bisikletimle seyrediyordum. Trafik sıkışıklığından dolayı önümdeki araç emniyet şeridini bile işgal etmişti. Sadece bir bisikletin geçebileceği boşluk kadar müsaade istediğim için, kendini bilmez, hadsiz, cahil, kuralsız bir İETT şoförü otobüsten inip beni darp etti. Tüm soğuk kanlılığımla kendisine sağ şeridi benimle paylaşması gerektiğini söyledim. Bana ‘Kaldırımda gideceksin, senin yerin kaldırım’ diyerek hakaret etmeye başladı. Yaşananların sosyal medya ve kamuoyuyla paylaşmak istedim. Durumun tekrarlanmaması, adım atılması için yetkili birimlere gereken şikayette bulundum.”

Diken