HDP Kongresi, baskı ve engellemelere rağmen toplandı

HDP 3. Olağan Kongresi baskı ve gözaltılara rağmen toplandı. Kongrede yapılacak seçimde eş genel başkanlar ve parti meclisi belirlenecek.

HDP 3. Olağan Kongresi günlerdir süren gözaltılara, güvenlik önlemi adı altında engellemelere ve baskılara rağmen Ankara’da toplandı. Kitlesel katılım ve coşkunun damga vurduğu kongrede, tek adam rejimine karşı mücadele ve barış mesajı verildi.

Evrensel’den Buse Vurdu ve Birkan Bulut’un haberine göre; HDP 3. Olağan Kongresi tüm baskı, gözaltı ve engellemelere rağmen “Dirençliyiz, Umutluyuz, Kararlıyız” sloganıyla Ankara Spor Salonu’nda toplandı. Kongre yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi. Ankara Valiliği’nin kongreye gelenlere koyduğu ‘çanta yasağı’ da genişletildi. Yasaklara ruj, çakmak gibi eşyalar dahi eklendi. Üç farklı arama noktası kuruldu. Gazetecilere sarı basın kartı şartının yanı sıra laptop, şarj aleti, kulaklık gibi birçok engel konuldu. Bu nedenle birçok gazeteci sorunun çözülmesi için uzun süre arama noktasında bekledi. Kongre için saat 10.00’da toplanma çağrısı yapılmıştı. Ancak saat 10.15’te sahnenin arkası dahi dolmuş, salon tıklım tıklımdı. Milletvekilleri hep birlikte salonun ortasında tur atarak partilileri selamladılar. Kongre programının başladığı dakikalarda salonda oturacak yer bulamayanlar ayakta, giremeyenler de dışarıda bulunuyordu. Kongrenin başlamasından itibaren salondaki coşku saatlerce sürdü.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, HDP eski milletvekili ve EMEP MYK üyesi Levent Tüzel, Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş ve Nuri Günay, ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, TKP Genel BaşkanıErkan Baş, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, KESK Eş Genel Başkanları Aysun Gezen ve Mehmet Bozgeyik, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TTB, Kaldıraç, AKA-DER ve birçok sendika ,demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı. Öte yandan yurtdışından birçok sol, sosyalist ve devrimci örgüt ve partilerden kongreye temsilciler geldi. Geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan HDK ve bileşenlerinin eş bakanları, yöneticileri de kongreye selam gönderdiler.

SLOGANLARA MÜDAHALE TEHDİDİ

Oldukça kalabalık olan salonda polis, sloganları gerekçe göstererek “yasadışı sloganlar atılması” durumunda müdahale edileceği tehdidinde bulundu.

GAZETECİLER GİRİŞTE ENGELLENDİ

Basın mensuplarının salona bilgisayarlarını içeriye alabilmeleri polis engeline takılırken, tüm girişimler sonuçsuz kaldı ve hiçbir basın mensubu bilgisayarını içeriye koyamadı. Gazetecilerin verdiği bilgiye göre, AA başta olmak üzere birçok basın kuruluşunun İçişleri Bakanlığı’yla bu yasağın kalkması için iletişime geçti. Uzun süren görüşme trafiğinin ardından kongrenin başlamasına dakikalar kala gazetecilerin bilgisayarlarıyla salona girmelerine izin verildi.

Birçok yurttaşın ise telefonlarını kullanarak, kişisel sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayın yaparak salondaki atmosferi takipçileriyle paylaşmaya çalıştığı görüldü.

Kongre başlamasına dakikalar kalırken, salon tamamen doldu. Bu nedenle önceden kapalı kalması planlanan bölümlere de yurttaşlar alınmak zorunda kaldı.

İRADE BİRLİĞİ VE HALKIN DESTEĞİ

Geçen hafta CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın yapıldığı aynı salon, dolmasına rağmen ruhsuz bir kurultaya sahne olmuştu. Kılıçdaroğlu’nun yeniden genel başkan seçildiği kurultayda Muharrem İnce’nin konuşması dışında salonu heyecanlandıran bir hava söz konusu değildi. CHP’nin adı gibi “olağan” kurultayından bir hafta sonra yapılan HDP’nin kongresine ise çeşitli engellemelere inat coşku ve kitlesellik damgasını vurdu. CHP’nin kurultayı ile karşılaştırıldığında iki şey öne çıktı: Partideki irade birliği ve halkın desteği. Kongrenin her türlü engele rağmen yapılacak olması bekleniyordu ama bu ilgi sürpriz oldu. Eş genel başkan tartışmaları kongre öncesinde tüketilerek Sezai Temelli ve Pervin Buldan’da karar kılındı. HDP Kongresi mücadele mesajını irade birliği ile verdi

AÇILIŞ KONUŞMASI BEŞTAŞ VE ÖNDER’DEN

Meral Danış Beştaş, Kürtçe açılış konuşmasına gelen katılımcıları selamlayarak başladı. Beştaş, “Bugüne kadar HDP kongresini toplayamaz diyorlardı. Ama şu salon onlara en net cevaptır. Bugün faşizm, zulüm ve karşısında birlikteyiz. Dünden bu yana kongreye katılımları engellemek için her şeyi yaptılar. Yapmadıkları bir şey kalmadı. Ancak gelişinizi engelleyemediler. O nedenle emeğiniz kutsaldır. Yeniden hoş geldiniz” dedi.

Kongrenin özgürlük, barış ve birlikteliğe vesile olması temennisinde bulunan Beştaş, tutuklu milletvekilleri ve belediye başkanlarının rehin olarak tutulduklarını söyledi ve kendilerine salondan selam gönderilmesini istedi. Selamlaması salonda büyük alkış topladı.

’32 BİN KATILIM SAĞLANDI’

Sırrı Süreyya Önder

Sırrı Süreyya Önder ise “Bu dayanışmaya hepiniz hoş geldiniz. Bu barış ve özgürlük şölenine şeref verdiniz” diyerek konuşmasına başladı.

Önder, şöyle konuştu: “Bu halk ne zaman ihtiyaç olsa kundakta çocuğunu bırakıp özgürlük ve barış mücadelesi için seferber olmuştur. Ne mutlu size ne mutlu sizin temsilciniz olana. Bu iradenin gücünü kırmak için zalimce zorbaca zindanda tutulan başa eş genel başkanlarımız ve bütün vekil arkadaşlarımızı ve belediye başkanlarımızı selamlıyoruz. Onların bize devrettiği bayrağı biz de devredene kadar yere düşürmeme sözü veriyoruz.”

Önder, “An itibariyle salonda ve dışarıda yer alan misafirlerimizin katılımcılarımızın sayısı 32 bine ulaşmıştır” dedi.

KEMALBAY: TEK ADAM REJİMİ DAYATILIYOR

Serpil Kemalbay

‘TEK ADAM MI KAZANACAK, HALKLAR MI?’

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay açılış konuşmasında, iktidarın siyasi darbe ile OHAL ve KHK’lerle halkı sindirmeye çalışarak tek adam rejimlerini dayatmaya çalıştıklarını söyledi. Kemalbay, “Biz özgürlük ve demokrasi için mücadelemizi sürdürüyoruz. 2018 yılında halklar mı kazanacak, tek adam mı kazanacak sorusunun yanıtını arayacağız. O yüzden bütün toplumsal muhalefeti ezilenlerin, hele de kadınların gençlerin taleplerini birleştirmek boynumuzun borcu olsun” dedi.

Erdoğan ve AKP rejiminin bu mücadeleden korktuğu için herkese saldırdığını belirten Kemalbay, sadece HDP’ye değil, TTB, KESK, Furkan Vakfı, gazeteciler de dahil olmak üzere herkese saldırdığını ifade etti. Türkiye’de tek adam rejiminin ilan edilemesi için itildiği karanlıkta artık halkın nefes alamadığını belirten Kemalbay, “İşçiler, emekçiler seslerini bedenlerini yakarak duyurmaya çalışıyorlar” dedi.

‘ULUSLARARASI MAHKEMELERDE YARGILANACAKLAR’

Türkiye’nin Afrin’e saldırmasının Türkiye halkları için hiçbir gerekçesi olamayacağını ifade eden Kemalbay, Afrin’deki sivil ve çocuk ölümlerine dikkat çekti. Kemalbay, bunun sorumlularının uluslararası mahkemelerde yargılanacaklarını söyledi. Asker ölümlerine de tepki gösteren Kemalbay, “Askeri de yaşatmalıyız. Askerlerin tabutuna dirseğimizi koyup konuşamayız” dedi.

Kemalbay konuşmasında konferans sonuçlarına da yansıyan özeleştirelere de değindi. Dönemin ihtiyaçlarına yanıt verecek bir mücadeleyi geliştiremediklerini kaydeden Kemalbay, “Özellikle Sur’da Cizre’de direnişlerde yaşamını yitirenlerin mücadelesini büyütmekte yeterince başarılı olamadık. Halklarımızın bize gösterdiği cesareti çok daha iyi değerlendirebiliriz” dedi.

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ’IN MESAJI OKUNDU

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden onbinlerin katıldığı partisinin kongresine mesaj gönderdi. 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu olan ve büyük kongrede aday olmayacağını açıklayan Demirtaş’ın kongre mesajını divan eş başkanı Sırrı Süreyya Önder okudu. Kalbim olanca sıcaklığıyla kongre salonunda atıyor” diyen Demirtaş, “Direnişe faşizmin cevabı tutuklama olacaksa, bin tane daha yeni hapishane yapsalar, bizi dolduracak yer bulamamalılar” diyerek partililere çağrıda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nden kongreye mesaj gönderdi. 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu olan, hem milletvekilliği hem de parti üyeliği düşürülen Yüksekdağ’ın kongre mesajını divan eş başkanı Meral Danış Beştaş okudu.  Bugün yeni bir ufkun yükseldiğini belirten Figen Yüksekdağ, “Ankara’dan Afrin’e bizleri birleştiren aynı ufka bakıyor olmaktır. Ve bütün inancımızla bir kez daha söylüyoruz; Savaşa karşı, ölüme karşı yaşam zaferimiz olacak” dedi.

BALUKEN: AMAÇ MÜCADELEMİZİ TASFİYE

HDP’nin tutuklu eski Grup Başkanvekili İdris Baluken de mesajında “Bu tarihi kongremizin gerçekleşmemesi için üç yıla yakın bir süredir yürütülen siyasi soykırım operasyonlarının amacı siyasi mücadelemizi tamamen tasfiye etmekti. Bugün gerçekleştireceğimiz kongre siyasi soykırım operasyonlarının sonuca varamadığının kanıtıdır. Aynı şekilde halklarımızın kongremize yönelik taşıdığı coşkunun kendisi siyasi soykırım operasyonlarına en büyük cevaptır. İçerideki koşullar ne olursa olsun, mücadelemizin zafere ulaşacağı güne kadar kararlı irademizi tereddüt etmeden sürdüreceğimizi tüm halkımızın bilmesini isteriz” dedi. (ANKARA)

KONGREDEN NOTLAR:

·    10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenler adına 10 Ekim-Der divana kırmızı bir karanfil gönderdi. Sırrı Süreyya Önder’in “katliamda yaşamını yitirenlerin önünde saygıyla eğiliyoruz” sözleri üzerine salon ayakta alkışladı.
·    Salonun dört köşesine “adalet”, “özgürlük”, “demokrasi” ve “aşitî” yazan pankartlar asıldı.
·    Feleknaz Uca Ermenice, İngilizce , Kürtçe, Almanca dahil 15 dilde katılımcıları selamladı.
·    Kongreyi izlemek isteyen gazeteciler zor anlar yaşadı. Gazetecilerin bilgisayar, şarj aleti, güç kaynağı, hatta kalem gibi araç ve gereçleri salona alınmadı. Gazeteciler birbiriyle dayanışma ile ekipmanlarını paylaşarak çalışabildiler.
·    Kongre salonunda en çok alkışı Türkiye ve Afrin’de barış çağrıları, Sur ve Cizre’de yaşanan katliama gösterilen tepki, tutuklu milletvekillerine verilen destek ve Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebi aldı.