HDP 8. yılını kutluyor: Mücadelemiz sürecek

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kuruluşunun 8’inci yılı dolayısıyla, birçok kentte çeşitli eylem ve etkinlik düzenlendi

Van

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü, partinin kuruluşunun 8. yılına ilişkin etkinlik düzenledi. İl binası bahçesinde yapılan etkinlikte “HDP adalettir, direniştir, mücadeledir, ekolojidir, kadındır, gençtir, halktır” yazılı pankart asılırken, bahçe HDP bayrakları ile süslendi.

Etkinliğe, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, HDP Van il ve ilçe eşbaşkanları, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA DER), Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY DER), yerine kayyum atanan belediye eşbaşkanları ve çok sayıda kişi katıldı.

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile başlayan etkinlikte konuşan HDP Van İl Eşbaşkanı Öznur Bartın, partilerine yönelik baskının ve zulmün karşısında omuz omuza durmaları gerektiğini belirtti. Bartın, baskılara rağmen HDP’nin mücadelesini sürdüreceğini ifade etti.

Ardından HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede konuştu. Dede, mücadelelerini ilk günkü gibi yürüttüklerini ifade etti. Dede, “Çınarımız köklerini bir taraftan nasıl asırlarca geriye götürüyorsa, bir taraftan da Kürdistan’dan Ortadoğu’ya kökünü salmış durumda. Büyük insanlık mücadelesinin birleşmesi olan toplamını kişiliğinde, yaşamında, zihniyetinde birleştirmiş olan Kürt halkının ve Ortadoğu’nun güneşi Sayın Abdullah Öcalan’ın asırlardan birikip getirdiği bu onurlu mücadeleyi bir araya getirmesi, zihniyette, yaşamda var kılması bunu hayata geçirmenin adıdır HDP” dedi.

Partilerinin bugünlere kolay gelmediğini ve kötülüğün karşısında aydınlığı savunduklarını kaydeden Dede, “yaşam karşısında ölümü dayatan AKP ve MHP zihniyetine karşı partilerinin mücadelelerinin devam ettiğine dikkat çekti. Dede, “Kentler yerler bir edildi, günlerce cenazelerimiz yerde kaldı, annelerin çocuklarına cenazeleri kargo ile gönderildi ve binlerce anne çocuklarının cenazelerine ulaşamıyor. İlk gün birlikte mücadeleye başladığımız çok arkadaşımız hayatını kaybetti. Binlerce arkadaşımız gözaltına alındı, tutuklandı ve hala cezaevinde. Tüm halkların toplumsal kesimlerin ve ezilenlerin hakkını savunmak adına ortaya çıkan ve mücadele yürüten partimiz bütün baskılara rağmen büyümeye devam etmekte. Tüm halkımız bütün inancıyla HDP’ye sahip çıkmakta. Baskılarını ne kadar artırırsa artsınlar, gücünü büyük perspektiften alan halkımız ve partimiz bu mücadeleyi mutlaka yürütecektir” sözlerini kaydetti.

Konuşmaların ardından etkinlik, şiir ve müzik dinletisi ve “Şehit namirin” sloganları ile sona erdi.

İzmir

HDP İzmir İl binasında yapılan etkinlikte konuşan HDP İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür, yerinden yönetim ve eşbaşkanlık modelini esas aldıklarını, kadın özgürlüğünü öncelediklerini belirtti. Kürt sorunu başta olmak üzere siyasal sorunların barışçıl yöntemlerle çözümünü esas aldıklarının altını çizen Tekgür, tekçi ve otoriter yapıya karşı çoğulcu, yerelden yönetilen ve demokratik bir işleyişi benimsediklerini kaydetti.

“Savaşa karşı barış, tecride karşı özgürlük mücadelesini sarsılmaz bir iradeyle bir an bile durmadan devam ettireceğiz” diyen Eşbaşkan Kadir Baydur, Türkiye halklarının çaresiz olmadığına vurgu yaptı. Baydur, tüm kent sakinlerini partinin 8’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla 17 Ekim’de İsmet İnönü Kültür ve Sanat Merkezi İzmir Kültür Parkta düzenlenecek etkinliğe davet etti.

Mersin

HDP Mersin İl binasında düzenlediği etkinliğe, siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı. İl Eşbaşkanı Mehmet Alış, HDP’ye yönelik baskılara dikkat çekerek, “Kürt demokrasi mücadelesinin ortaya koyduğu ve bütün demokrasi güçleriyle birlikte Türkiye’nin değişim ve dönüşümüne katkı sunan HDP’ye yönelik baskı politikalarına karşı, halkın iradesini yok sayan bu ceberut sisteme karşı dimdik ayakta olduğumuzu, bütün baskılara karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha söylüyoruz. Bütün baskılara rağmen halklarımızla dimdik ayaktayız ve mücadelemizi daha güçlü bir şekilde devam ettireceğimizin sözünü veriyoruz” dedi.

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, “Partimiz umut olma amacıyla yola çıktı ve hala Türkiye’de umut için tek ve biriciktir. Gelinen süreçte baktığımız zaman iyi ki bu parti kurulmuş ve iyi ki bu partinin içinde yer alıyoruz diyoruz” diye konuştu.

Antep

HDP Antep İl binasında yapılan kutlamaya milletvekilleri Mahmut Toğrul ve Remziye Tosun, Barış Anneleri, demokmratik kitle örgütleri temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı. Etkinlikte konuşan Remziye Tosun, “Bu ülkede her gün kadın, çocuk ve genç öldürülüyor. Sur’u, Cizre’yi, Nusaybin’i yıktılar. Bize kandan bir ülke yaptılar. HDP tüm bu savaş politikalarına karşı çıktı ve bu temelde hareket etti. Ne olursa olsun HDP geri adım atmayacak. Tek bir kişi kalsak bile zılgıtlarla bu mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

HDP millevtekili Mahmut Toğrul ise partisine yönelik saldırılara dikkat çekerek, “Biz barışta, demokraside ısrarlıyız. HDP kurulduğu günden bu yana bu topraklarda hep barışın umudu oldu. AKP-MHP iktidarı mücadelemize karşı tutuklama, kayyum, öldürme işkence ile saldırdı. Eşbaşkanlarımızı tutuklayıp cezaevine koydular. Ne yaptıysalar biz boyun eğmedik. Arkadaşlarımızla birlikte demokratik siyaseti yükseltme kararı aldık, iktidara kaybettirdik. İktidar savaşı tercih etti. Bunun için demokratik siyaseti tasfiye etmeye çalışıyorlar ama başaramayacaklar” dedi.

Kutlama, HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın “Yıkılacak duvarlar” adlı kitabının imza etkinliğiyle sona erdi.