HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu: Operasyon demokrasi güçlerine yöneliktir

ESP’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu dahil herkesin serbest bırakılmasını isteyen HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, operasyonun tüm demokrasi güçlerine yapıldığını ve buna herkesin karşı koyması gerektiğini söyledi. 

Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınanların sayısı artıyor. Aralarında Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu’nun da bulunduğu toplam 14 kişi gözaltına alındı. Operasyonlara tepki gösteren HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, saldırıların tüm demokrasi güçlerine olduğunu söyledi. Eş Sözcüleri Sedat Şenoğlu’nun gece yarısı evi basılarak gözaltına alındığını belirten Uğurlu, konuyu yakından takip ettiklerini söyledi.

‘Saldırı toplumsal örgütlenmeye yapıldı’

Yapılan operasyonu demokrasi ve toplumsal örgütlenmeye yönelik bir müdahale olduğunu dile getiren Uğurlu, AKP-MHP iktidar bloğunun demokratik siyaset yapan, iktidarı eleştiren ve toplumu örgütleyen kesimlere bu şekilde gözdağı vermek istediğini ifade etti. Dosya içeriğiyle ilgili her hangi bir bilgilerinin olmadığını ifade eden Uğurlu, 24 saat avukat görüş kısıtlılığı getirildiği içinde kendilerine nasıl bir suçlama yöneltildiğini bilmediklerini söyledi. İktidarının bu saldırgan politikalarına karşı mücadele edeceklerini dile getiren Uğurlu, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.

‘Herkesin ses çıkarması gerekir’

Demokrasi güçlerine çağrıda bulunan Uğurlu, operasyonun sadece ESP’ye değil tüm demokrasi güçlerine yapıldığını vurguladı. Her gün yeni bir gözaltı operasyonuyla uyandıklarını sözlerine ekleyen Uğurlu, “Operasyon, emek, demokrasi mücadelesi veren tüm kesimlere dönük bir saldırıdır. Bu anlamda herkesin tepkisini en güçlü şekle ortaya koyması gerekir” dedi.