Hasta tutuklu Mehdi Boz aylardır hastaneye götürülmüyor

‘Hasta Mahpuslara Özgürlük’ eyleminin 179’uncu haftasında Kayseri Bünyan T Tipi Cezaevinde bulunan hasta tutuklu Mehdi Boz’un durumuna dikkat çekildi.
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi bu hafta 179’uncusunu düzenlediği ‘Hasta Mahpuslara Özgürlük’ eyleminde İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube önünde bir araya geldi. Grup adına açıklama yapan İHD Cezaevi Komisyonu üyesi Nuray Çevirmen,  Bolu F Tipi’nden Kayseri Bünyan T Tipi’ne sevk edilen hasta tutuklu Mehdi Boz’un durumuna dikkat çekti.
Tiroid kanser hastası Boz’un 25 Mayıs 2016’da ameliyat olduğunu belirten Çevirmen, “Ameliyatının ardından belli bir süre sonra vücudunun şişmeye başlamasıyla acilen hastaneye kaldırılmıştır. Böbreğinden biyopsi iğnesi yapılmış ve böbreğinden protein kaçırması teşhisi konulmuş ve İstanbul Tıp Fakültesine sevkinin olduğu söylenmiştir. Ceza ertelemesi ile ilgili olarak iki gün boyunca heyete gidip gelmesinin adından Kayseri’ye sürgün olmuştur. Yoldan yetkili askere verilen bilgi ile ‘Kayseri yeni cezaevi, personel yok’  denilerek geri dönmüşlerdir. Belli bir süre sonra da Adli Tıp’tan Hapishanede ‘tek başına yaşamını sürdürebilir’ yazısı gelmiştir.12 Ekim 2017’de Kayseri’ye kalıcı olarak gönderilmiştir. Eşyalarının kaybolmasının yanı sıra kanser ve tansiyon ilaçları da geç verilmiştir” dedi.
‘AYLARDIR HASTANEYE GÖTÜRÜLMÜYOR’
Boz’un düzenli olarak hastaneye gidip gelmesi gerektiğini dile getiren Çevirmen,  Boz’un aylardır hastaneye görülmediğini belirtti. Boz’un tedavisinin bir an önce başlanması gerektiğini söyleyen Çevirmen,” Böbreklerinin protein kaçırması sebebiyle hastanenin yazmış olduğu diyet yemekleri kendisine verilmiyor. Dilekçe yazmasına rağmen sonuç alamamıştır. Ayrıca tansiyon hastalığı, mide ülseri, koah ve prostat rahatsızlıkları da bulunmaktadır” diye konuştu.
‘AMBULANS ÇAĞIRDIK DEMİŞLER AMA 2 SAAT BOYUNCA KİMSE GELMEDİ’
Boz’un 10 Ocak 2018 tarihinde sırt ve göğüs bölgelerinde aniden kızarıklıklar ve morluklar oluştuğunu, ağrıdan duramaz hale geldiğinde hastaneye götürülme talebinin reddedildiğini belirten Çevirmen, şöyle devam etti: ” Tansiyonuna bakıp ‘sen odana git, ambulans çağırdık, gelince seni alacağız’ demişler ancak aradan iki saat geçtikten sonra kimse gelmeyince tekrar zile basarak ‘ne oldu’ diye sormuş ve müdürün izin vermediği kendisine iletilmiştir. Sabah yazdığı dilekçe üzerine önce revire çıkartılmış ve acil olarak Bünyan Devlet Hastanesine götürülmüştür. Fakat bu defa hem ambulans hem de kelepçe konusunda sorunlar yaşamıştır. Yapılan kan tahlillerinin ardından sırtındaki kızarıklık ve morlukların ZONA denilen bir hastalık olduğu söylenerek Kayseri’ye sevk edilmesine rağmen bugüne kadar götürülmediğini belirtmiştir. Mevcut haliyle Bünyan’da tedavinin yapılacağını düşünmemesinden kaynaklı olarak Marmara Bölgesine sevkini talep etmektedir.”