Hasar tespit çalışmalarına dahil edilmeyen İMO’dan tepki: İşimizi yapacağız

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından hasar tespit ve saha çalışmalarına dahil edilmemelerine tepki göstererek, “İşimizi yapmanın hiçbir kurum ve kuruluş tarafından engellenemeyeceksiniz” açıklaması yaptı. 

Türk Mühendisler ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) bağlı İnşaat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası İzmir Şubeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü hasar tespit ve saha çalışmalarına katılmak istemelerine rağmen sürecin dışında tutulmalarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Bayraklı ilçesinde bulunan Aşık Veysel Parkı toplanma alanında yapılan açıklamayı, İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar okudu.

Kabul etmiyoruz

İzmir’deki depremde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre 12 binanın yıkıldığını hatırlatan Ayatar, şuana kadar tespit edilen ağır hasarlı 192 binanın olduğunu kaydetti. Ayatar, sürecin en başından beri Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odasının bilgi kirliliğini ortadan kaldırıp bilimsel verilerle sorunu tüm gerçekliğiyle ortaya çıkarmak için sahada olduğunu ifade etti. Mimar ve mühendislerin sahada olmak için ilgili mercilere çok defa başvuru yaptığını dile getiren Ayatar, “Ne yazık ki anlaşılamayan bir şekilde sürecin dışında tutulmuşlardır.  Bu yetkilendirmemenin tek nedeni, mimar ve mühendislerin İzmir’deki odalar adına süreçte yer almak istemeleridir. Meslektaşlarımız oda adına geldiklerini söyledikleri anda, odalar sahada görev almayacak diye sürecin dışına itilmişlerdir. İşimizi yapmanın hiçbir kurum ve kuruluş tarafından engellenemeyeceğini, bu denli acılar yaşanmışken bile ötekileştirme yapılmaya devam edilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz” diye belirtti.

Yurttaşlar hasar bildirsin

“Deprem hayatımızın bir gerçekliğidir” diyen Ayatar, şunları söyledi: “2020 yılında Dünya üzerinde gerçekleşen 6.5 ve üzeri büyüklüğe sahip depremlerde hayatını kaybeden 168 kişiden 155’inin ülkemizde yaşanan Elazığ ve İzmir Depremlerinde hayatlarını kaybetmiş olduğu da utancını taşıyacağımız bir gerçekliktir. Her ne kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü uzman odaları sürecin dışında tutmak istese de TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu hazırlamış olduğu haritalama sistemini halkımızın kullanımına sunulmuştur.

Tüm hemşerilerimizi www.izmirdepremi.com adresinden yapılarındaki hasarları bildirmesini istiyoruz.”