Hak-İş’ten DİSK ve Türk-İş’e çağrı: Asgari ücret için birlikte çalışalım

2021 yılı asgari ücretinin belirleneceği komisyon toplantısının öncesinde Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’dan, Türk-İş ve DİSK’e asgari ücret için birlikte çalışması çağrısı geldi

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 2021 yılı asgari ücret komisyon toplantısı öncesinde Türk-İş, Hak-İş ve DİSK olarak bir araya gelmeleri gerektiğini söyledi. Arslan aralık ayında belirlenecek olan asgari ücret beklentilerine ilişkin “Üç konfederasyonun üyeleri oranında komisyonda temsilci bulundurmasını talep ettik. Ergün bey birlikte hareket etme teklifiyle doğru bir şey yaptı. Ancak asgari ücret için önceden rakam telaffuz etti. Geçen sene masada olsaydık, asgari ücretin daha yüksek çıkacağını söyleyebilirim” dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, bir grup gazeteci ile bir araya gelerek gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Salgın döneminde işten atma olmaması, süre ve prime bakılmaksızın aktif olarak çalışan herkese kısa çalışma ödeneği verilmesi, ödeneğin asgari düzeyde ihtiyaçları karşılayacak biçimde olmasını istediklerini söyledi. Hükümetin kısa çalışmadan fayalanma konusundaki taleplerini kısmi olarak karşıladığını belirten Arslan, bu şartları taşımayanlar için ise ücretsiz izin getirildiğini kaydetti. Bunun istisnai olarak uygulanmasını istediklerini belirten Arslan, salgından sonra da işçi ve işverenin onayıyla bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade etti.

80 bin Hak-İş üyesi Türk-İş’e geçecek

696 sayılı KHK ile birlikte kamuda taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçirilenlerin, asıl işkoluna geçişleri tamamlanacak. Bu nedenle işçiler asıl iş kolunda örgütlü sendikalara geçecek. Arslan’ın verdiği bilgiye göre bu durum Hak-İş üyesi 200 bin işçiyi etkileyecek. 120 bin üyenin yine Hak-İş’e bağlı başka sendikalara geçeceğini ama 80 bin üyenin çoğu Türk-İş olmak üzere diğer konfederasyonlara bağlı sendikalara geçeceğini anlatan Arslan, bunun işçilerin sendika seçme özgürlüğüne müdahale olduğunu söyledi. Arslan, “KHK çıkmadan önce bakanımızla yaptığımız görüşmelerde bize verilen bilgiler ile KHK çıktıktan sonra karşılaştığımız tablo aynı değil. Son dakika eklenen bir madde ile işkolu konusunda değişikliğe gidildi” diye konuştu.