Güven: Çöktürme Planları yapanlar çöküyor

İzmir’deki temaslarını sürdüren DTK, HDK ve DBP heyeti, kentteki bazı sivil toplum örgütü, siyasi parti  temsilcileri ile bir araya geldi. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Davutoğlu ve Babacan’ın Kürt halkına yönelik son dönemki mesajlarına dair “Çöktürme Planları yapanlar çöküyor” dedi.

HDP’nin Demokratik Mücadele Programı’nın 3’üncü aşaması kapsamında İzmir’deki temaslarını sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Halkların Demokratik Kongresi  (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ile HDP milletvekilleri Pero Dündar, Necdet İpekyüz, Musa Piroğlu ve Gülistan Kılıç Koçyiğit, Bayraklı ilçesinde düzenlenen halk buluşmasına katıldı.

Bayraklı’da bulunan Green Garden’da gerçekleşen buluşmada salona kampanya sloganı olan ” “Savaşa Karşı Barış, Tecride Karşı Özgürlük” pankartı asıldığı görüldü.

Kentteki bazı sol siyasi partilerin ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra Barış Anneleri’nin katıldığı buluşma HDP İzmir İl Eşbaşkanı Besriye Tekgül’ün açılış konuşmasıyla başladı.

Bayındır: Rojava’nın ışığı dünyaya yayılıyor

Açılış konuşmasının ardından katılımcılara Kürtçe seslenen DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Ortadoğu’nun dört bir yanında Kürtlere yönelik kirli bir savaş yürütüldüğünü ifade etti.

Bayındır, “Rojava’daki kadın devrimi, Ortadoğu’da umuttur ve bir meşale gibi özgürlüğünü isteyenlerin yolunu aydınlatıyor. Türkiye, bu aydınlığı yok etmek için her yere saldırıyor. Fakat Biz bu kirli politikalara karşı dört parça Kürdistan’da artık daha büyük tecrübelere sahibiz” diye konuştu.

Davutoğlu ve Babacan’a seslendi

2015 yılından bu yana Kürtlere yönelik üzerinde psikolojik bir saldırının sürdüğünü vurgulayan Bayındır, “Bu kirli politikalarla Kürtlerin iradesini boğmak istiyorlar. Sizlerin de takip ettiği gibi Kürdistan’da uyuşturucu, taciz, tecavüz bir devlet politikası olarak uygulanıyor. İstiyorlar ki Kürtlerin toplumsallığını yok olsun.  Bu yüzkarası durumu ilçe ilçe il il İçişleri Bakanlığı yürütüyor. Biz kendi inancımıza sahip çıkarsak bu kirli politikaları aşarız” ifadelerini kullandı.

DBP Eş Genel Başkanı Bayındır, Babacan ve Davutoğlu’nun Diyarbakır’a yaptığı ziyaretlere de değindi. Bayındır,  her iki isme şöyle seslendi: “Daha önce Anıtkabir’e gidenler şimdi Diyarbakır’a gidiyor. Kürtleri bir seçmene, bir oya indirgiyorlar. Biz 2015 pratiğini biliyoruz, hem Davutoğlu’nun hem Babacan’ın… Kürtlerin bugün yoksulluğu ve evsizliği sizin yüzündendir, biliyoruz. Kürtlerin göçünden siz sorumlusunuzdur.”

Şenoğlu: Demokrasiyi biz kuracağız 

HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ise, konuşmasında “Ülkeyi faşist bir zihniyete sahip olan bir iktidar yönetiyor. Emek ve demokrasi güçleri de verdikleri mücadeleyle bu karanlık rejime teslim olmuyor. Öcalan; ‘güç olmalıyız’ demişti. Evet güç olmak zorundayız. Toplumu güç haline getirmek zorundayız. Çünkü bu düzenin sahipleri, güçlü toplumu ortadan kaldırmak istiyor. Toplum olmak, birlikte olmak için hayatımızı her alanda yeniden inşa etmek zorundayız. Demokrasiyi biz kuracağız, devletten beklemeyeceğiz. HDK fikriyatı da bundan doğmuştur. Toplumun tüm kesimlerim olarak kendi yaşamlarımıza sahip çıkıp, demokrasiyi inşa etmeliyiz” dedi.

Güven: Zulüm varsa direnenlerde var

Şenoğlu’nun ardından DTK Eş Başkanı Leyla Güven konuştu.  Bir ülkede yolsuzluk, işsizlik, zulüm varsa bu durumun ülkenin her yerine sirayet ettiğini söyleyen Güven, fakat zulmün olduğu yerde daima direnenlerin de olduğunu dile getirdi. Güven, bugün Türkiye’de direnenlerin sesinin daha fazla çıkması gerektiğini vurguladı.

AKP’den ayrılıp, yeni partiler kuran Davutoğlu ve Babacan’ın Kürtlere dair verdikleri mesajlara atıfta bulunan Güven, şunları söyledi: “Çöktürme Planlarını yaptılar. Cemaat ile kucak kucağa ‘Kürtleri öldürürsek, Kürt diye bir şey kalmaz’ dediler. Ama şunu unuttular ki hiçbir şey eskisi gibi değil. Kürtler eskisi gibi değil. Bu yüzden Çöktürme Planları yapanlar çöküyor.”

Gerçekleri haykırdığımız için hedef alındık

AKP’nin DTK’yı hedef Aması üzerinde duran Güven, “Cizre bodrumlarında öldürülen insanları, evinin önünde katledilen çocukları, Taybet Ana’yı ve tüm diğer gerçekleri haykırdığımız için hedef haline getirildik. Bugün HDP ve HDK’nin ev sahipliğinde sizlere derdimizi anlatıyoruz. Kurumlarımızı güçlendirerek, daha yüksek ses çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

‘Biz umuduz’

Vekilliğinin düşürülmesi yönündeki kararını eleştiren Güven, “Vekillerimizi geçmişten beri cezaevlerine atıyorlar. Bu tür güvenlikçi politikalarıyla bizi bastıramazlar. Bugün binlerce politik tutsak, cezaevinde direniyorlar. Her yer bizim işçin mücadele alanıdır. Bundan sonra gidişat tamamen bizim elimizde. Biz oturup izleyemeyiz. Halkımız açlıkla boğuşurken, işsizlikten insanlar intihar ederken oturup izleyemeyiz. Biz bir umuduz, biz umudun fidanıyız. Devlet bu fidanı yok etmek istiyor. Her şeye rağmen bu ağacı yetiştirmeye devam edeceğiz, çünkü bu ağacın gölgesi tüm halka yeter” dedi.

‘Öcalan Kürt sorunu için şanstır’

Öcalan’a yönelik 21 yıldır süren tecrit politikalarına dikkat çeken Güven, bu konuda “Sayın Öcalan’ın felsefesinden korkuyorlar. Öcalan’ın sunduğu paradigma çok güçlüdür. Bu gerçekliğe karşı tecridi uyguluyorlar. Bizlerin tecride karşı başlattığımız eylemimizle görüşmeler yeniden başladı. Öcalan’a uygulanan tecride rağmen tüm dünyada bir duyarlılık var. Öcalan Kürt sorununun çözümünde büyük bir şanstır, bu fırsatı kaçırmayın. Bu yönde adım atarsanız Türkiye, barış ve demokrasi kazanır” dedi.