Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku: O tekmeler sadece bana değil milyonlara atıldı

Dersim’de 5 Ocak’ta kaybolan Munzur Üniversitesi öğrencisi 21 yaşındaki Gülistan Doku’nun bulunması talebiyle oturma eylemi başlatan Doku ailesine destek için Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı.

Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Tunceli Baro Başkanı Kenan Çetin, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda yurttaş açıklamaya destek verdi. Açıklamada konuşan Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, dün başlattıkları oturma eyleminin ardından polis tarafından gözaltına alınmalarını ve darbedilmelerini hatırlatarak “Dün atılan tekmeler sadece bana atılmadı, ‘Gülistan Doku nerede?’ sorusunu soran milyonlara atıldı. Dün burada sadece Bedriye Doku yaka paça gözaltına alınmadı, Gülistan’ı merak eden herkes yaka paça çekildi” diye konuştu.

“Kızımızın akıbeti için eyleme başladık”

Gülistan Doku’nun akıbetini sormak için oturma eylemine başladıklarını belirten Aygül Doku, gözaltına alınmalarına tepki göstererek “Dün ben ve annem 247 gündür kayıp olan kızımızın kemiklerini sormaya gelmiştik. Daha önce valilik, savcılık ve diğer yetkililerle görüşmüştük. Cumhurbaşkanı ile görüşmek, şüpheli Zainal Abakarov’un tutuklanması ve üvey babası olan Engin Yücer’in soruşturmaya dahil edilmesi gibi üç talebimiz vardı. Annem ve ben gözaltına alındık. Gözaltına alınma sebebimiz ise toplantı ve yürüyüş yasağı olmasıymış” dedi.

“Kızımı arıyorum demek için”

Diyarbakır’da HDP il binası önünde oturan anneleri hatırlatan Aygül Doku, “Bakan Selçuk anneleri ziyaret etmiş. Onlara Diyarbakır’ın cesur anneleri demiş, onları kutlamıştı. Benim annem de ‘Diyarbakır’ın bir annesiyim ve kızımı arıyorum’ demek için meydanda oturdu. Daha sonra annem yaka paça buradan çekildi ve ben bir kadın polisin tekmelerine maruz kaldım” dedi.

“Haklı bir feryattı”

Şüphelilerin yargılanmasını isteyen Doku, “İçişleri Bakanı Ankara’da bize ‘Baraj boşaltılacak, su akara gelecek’ dedi fakat o su bir seviyede tutuldu. O suyun sonuna kadar gidilmedi. O su sonuna kadar inseydi biz bir sonuca varacaktık. Gülistan orada yok. Şimdi baş şüpheli ve ailesi yargılanmıyor. Gülistan’ın dosyası kapandığı için annem burada oturma eylemi başlattı. Aslında bir eylem de değildi, bir annenin kızının kemiklerinin bulunması için haklı bir feryadıydı” dedi.

“Tekmeler sadece bana atılmadı”

Polisin kendisine attığı tekmelerin “Gülistan Doku nerede?” sorusunu soran milyonlara atıldığını söyleyen Aygül Doku, “Dün burada yaka paça gözaltına alınan sadece Bedriye Doku değildi, Gülistan’ı merak eden herkes yaka paça çekildi” diye konuştu.

Açıklamanın ardından bir araya gelen grup oturma eylemi gerçekleştirdi. Açıklama boyunca, “Hepimiz birer Gülistanız, Gülistan Doku nerede?” sloganları atıldı.