Gül: Gazeteci ve yazarlar tutuksuz yargılanmalı, OHAL kalkmalı

Cuma namazı çıkışı konuşan Gül, gazeteci-yazarların tutuksuz yargılanması ve OHAL’in kaldırılması gerektiğini söyledi, AKP’den gelen ağır eleştirilerle ilgili “Arkadaşlarla polemiğe girmek bana yakışmaz” dedi, “Kırgın mısınız?” sorusuna ise yanıt vermedi.

Saray iktidarının iç savaş KHK’sini eleştirdikten sonra Tayyip Erdoğan’ın bizzat hedef alıp “trenden inmek” suçlamasıyla köprüleri attığı Abdullah Gül, bir cuma namazı çıkışında daha konuştu.

AKP’deki Erdoğan kurmaylarından kendisine yapılan ağır eleştiriler için “Polemiğe girmek istemiyorum arkadaşlarla. Polemiğe girmek bana yakışmaz” diyen Gül, “Kırgın mısınız?” sorusuna ise yanıt vermedi.

Gül daha sonra ise Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile yargıda çıkan krize ilişkin konuştu:

Biliyorsunuz ben cumhurbaşkanıyken de ayrıldıktan sonra da gazetecilerin tutuksuz yargılanmasının hem adalet açısından hem de Türkiye’nin imajı açısından doğru olduğunu söylemişimdir. Bugün de o görüşteyim. Türkiye’nin rahatlaması ve imajıyla iyileşmesi açısından da, hak ve hukuk açısından da yazarların, çizerlerin, gazetecilerin tutuksuz olması gerektiğini hep söyledim.

Gül, OHAL’in uzatılmasına dair soru üzerine ise şöyle dedi:

OHAL’in son defa Meclis’e sevk edildiği kanaatindeyim. İnşallah son kez uzatılır. Tekrar reformcu bir Türkiye olduğunu göstermesi, ekonomi, dış ilişkiler itibariyle çok doğru olacağına inanıyorum. Çok olağanüstü bir dönem yaşadı Türkiye, kontrol altına almak için gerekliydi ama artık her şeyin normalleştirilmesi Türkiye için çok büyük iyilik olur.

Sendika.Org