Grev yasağı sonrası Soda Sanayi A.Ş. önünde eylem: Hakkımız olanı istiyoruz

Mersin’de grev kararı erteleten ve ücretsiz izne çıkarılan Soda Sanayi A.Ş. işçilerinin fabrika önünde yaptığı eylemde “İşveren katbekat kazanıyor. Biz de hakkımızı istiyoruz” denildi

Mersin’in Akdeniz ilçesi Kimyasallar Grubu’na ait Soda Sanayi, Kromsan ve Tuz İşletmeleri A.Ş. fabrikalarında çalışan işçiler, fabrika önünde eylem yaptı.

Petrol-İş ile işveren arasındaki toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması üzerine grev kararı alan işçiler, işveren tarafından zorunlu ücretsiz izne çıkarıldı. İşçilerini aldığı grev kararı da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından “milli düzeni bozucu nitelik” bahanesiyle 60 gün süreyle yasaklandı.

“Direne direne kazanacağız” 

İşverenin görüşme talebi üzerine fabrikada çalışan işçiler, Petrol-İş Mersin Şubesinin çağrısıyla Soda Sanayi A.Ş. fabrikası önünde bir araya geldi.

Sık sık, “Direne direne kazanacağız” ve “İş, ekmek yoksa barış da yok” sloganları atılan eylemde konuşan Petrol-İş Genel Sekreteri Salih Akduman, “Biz başka kapılarda çare aramadık. Buradaki insanlar sizin çalışanlarınız. Karşılıklı bir teklif verdik. Kimse bizim aklımızla oynamasın” dedi.

“Cumhurbaşkanının işi kalmamış, grevle mi uğraşıyor? 

Grev yasağını kınayan Akdumun, “Koca Cumhurbaşkanı’nın işi kalmamış Mersin’deki soda işçilerini greviyle mi uğraşıyor? Fabrikayı durdurmuşlar. İşçileri ücretsiz izne çıkarmışlar. Bu sorun değil de greve çıkmak mı sorundur” diye sordu.

İşverene seslenen Akduman, “Cumhurbaşkanı’nın kararnamesini elimize verip sözleşmeye oturmamızı mı bekliyorlar? Kimse bir yerlere sığınarak, ülkeyi yönetenlerin üzerinden işçilere, emekçilere bir şey yaptırmasın. Milli güvenliğe ve genel sağlığa aykırı olduğu söyleniyormuş. Bu grev tehditse peki neden fabrikayı durduran işverene müdahale etmiyorsunuz? Boyun mu eğeceğiz bunlara? Hiç kimse sığındıkları devletin gücünden güç alarak bizi baskı altına almaya çalışmasın. Başka yerlerden güç alarak, ilişkiler harekete geçirilerek işçilere baskı oluşturamazsınız” diye konuştu.

“İşveren katbekat kazanıyor, biz de hakkımız olanı istiyoruz”

“İşveren katbekat kazanıyor. Biz de hakkımız olanı istiyoruz” diyen Akduman, sözleşmenin Yüksek Hakem Heyetine taşınmak istendiğine dikkat çekti.

Yüksek Hakem Heyetinin hakim ve işverenlerden oluşan 9 kişilik bir oluşum olduğunu vurgulayan Akduman, buradan çıkacak olan kararın işçi lehine olmayacağını ifade etti.  İşçilerin hakem heyetini tanımadığını aktaran Akduman, işin hakem heyetine gitmesi durumda iş yeri huzurunun kalmayacağını söyledi.

Ardından sendika temsilcileri işçilerin alkış ve sloganları eşliğinde fabrikaya geçerek işveren ile görüşmeye başladı.