Gözaltılara karşı birçok ilde protesto

‘Kobanê soruşturması’  kapsamında gerçekleşen gözaltı operasyonu birçok kentte protesto edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobanê eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında bu sabah saatlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınması birçok kentte protesto edildi.

Batman

HDP Batman İl Örgütü üyleler, parti binası önünde bir araya geldi. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri Necdet İpekyüz ve Mehmet Rüştü Tiryaki, görevden alınan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz ve çok sayıda kişi açıklamaya katıldı.

Mardin

HDP Mardin İl Örgütü, parti binası önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada HDP İl Örgütü yöneticilerinden Münevver Ölker konuştu. Ölker, eylemler sırasında yaşanan ölümlerden partilerinin sorumlu olmadığını kaydederek, “DAİŞ’in Kobanê’ye saldırısını müjde verir gibi duyuran ve halkın DAİŞ barbarlığına karşı gösterdiği tepkiye saldırarak, onlarca Kürdü sokakta katledenlerdir. Bu çevreler şimdi de yanlarına Saray’da balayı yapan savcıyı alarak sonuç almaya çalışıyorlar” dedi.

Açıklama alkışlarla sona erdi.

Şırnak

HDP Şırnak İl Örgütü’nün parti binası önünde yapmak istediği açıklamaya polisler izin vermedi. Bunun üzerine partililer oturma eylemi yaptı. Partililer sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “HDP halktır halk burada” sloganları attı. Partililer, bina önündeki polis ablukası kalkmayana kadar açıklama yapmayacaklarını ve oturma eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

Partililerin eylemi sürüyor.

Ankara

HDP Ankara İl Örgütü, parti binasında yaptıkları açıklamayla gözaltı operasyonunu protesto etti. “İntikam operasyonları ile HDP susturulamaz” pankartının açıldığı açıklamaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Türkiye İşçi Partisi (TİP), İnsan Hakları Derneği (İHD), Demokratik Aleviler Derneği (DAD) Ankara Şubeleri, Halkevleri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Parti, Emek Hareket Partisi, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) ve demokratik kitle örgütü temsilcileri de katıldı.

Adıyaman

HDP Adıyaman İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Kömür Belde Belediyesi Eşbaşkanı Erkan Karakaş ve çok sayıda partili katıldı.

Urfa

HDP Urfa İl Örgütü binasındaki açıklamaya milletvekilleri Ömer Öcalan ve Ayşe Sürücü’nün yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada konuşan HDP’li Öcalan, soruşturma konusu tarihte yaşamını yitirenlerin çoğunun kendi partilerinden yurttaşlar olduğunu belirterek, “Savcı istese bunları açığa çıkarabilir. Neden yapmıyor? Bu topraklara barışı getirmeyi amaçlıyoruz. 4 yıl önce de aynı senaryo vardı. HDP’yi tasfiye edemeyeceksiniz” diye konuştu.

Açıklama, “HDP umuttur, umut dimdik ayakta” sloganıyla sona erdi.

Van

HDP Van İl Örgütü, gözaltıları İpekyolu’ndaki parti binasında yaptıkları açıklamayla kınadı. HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ve parti yöneticileri açıklamaya katıldı. HDP İl Eşbaşkanı Öznur Bartın, “Bu bir gözaltı operasyonu değil, intikam operasyonudur” dedi. Bartın, tüm halkı HDP etrafından kenetlenmeye çağırdı.

Bitlis

HDP Bitlis İl Örgütü, gözaltıları parti binasında yaptıkları açıklamayla protesto etti. HDP Bitlis İl Eşbaşkanı Rumet Dursun, partilerinin gücünü halktan aldığını ve hiçbir zaman iktidarın baskılara boğun eğmeyeceklerini söyledi.

Hakkari

HDP Hakkari İl Örgütü binasında önünde yapılan açıklamaya kent milletvekili Sait Dede, yerine kayyım atanan Yüksekova Belediye Eşbaşkanı İrfan Sarı ile çok sayıda kişi katıldı. HDP’li Dede, konuşmasında, “Kobanê düşmedi düşmeyecek. HDP düşmedi düşmeyecek” dedi.

Diyarbakır

HDP Diyarbakır İl Örgütü, gözaltılara ilişkin il binasında basın toplantısı düzenledi.  Toplantıya, HDP milletvekilleri Semra Güzel, Remziye Tosun, Mahmut Tuğrul, Dersim Dağ, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan ve partililer katıldı. Basın metinini okuyan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, gözaltı operasyonunun AKP’nin siyasal intikam alma girişimi olduğunu belirtti. “Saldırı, IŞİD barbarlığına karşı kazanılmış zaferin intikamıdır” diyen Güzel,  “Kobanê eylemleri gerekçesiyle yapıldığı ileri sürülse de bu saldırı, Kobanê’nin tarihin en büyük direnişi sonucu IŞİD barbarlığına karşı zafer kazanmasının, Kobanê’nin düşmemesinin intikamıdır. Kobanê de yenilen sadece IŞİD barbarlığı değil bu karanlık zihniyetin kendisidir” dedi.

Dersim

HDP Dersim İl Örgütü’nün, Sanat Sokağı’nda yaptığı açıklamada, “Siyasi soykırım operasyonlarına karşı HDP susmayacak” yazılı pankart açıldı. Açıklamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı İbrahim Kasum,  yapılanın bir gözaltı operasyonu değil, intikam operasyonu olduğunu söyledi.  AKP ve MHP faşizminin topluma dayattığı kötülüğün ve zorbalığın geldiği boyutu gösterdiğini belirten Kasum, bu kararda yargının aparat haline getirildiğini dile getirdi. Antifaşist cephe ile barışı tesis edeceklerini, demokrasiyi kuracaklarını ifade eden Kasum, “Bugün gözaltına alınan arkadaşlarımız daha önce aynı gerekçeyle gözaltına alınmış, kimisi tutuklanmış ancak sonrasında hepsi serbest bırakılmıştır. Toplumun bütün kesimlerine çağrımızdır. Düzmece operasyonlarınız bu kararımızdan bizi vazgeçirmek bir yana daha da güçlü kılacaktır. Bugün partimize yapılanlar yarın tüm demokrasi, özgürlük ve adalet savunucularına yapılacaktır. Sessiz kalmayıp antifaşist bloğu büyütmeli ve demokrasiyi birlikte inşa etmeliyiz” dedi.

İzmir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl örgütü, partilerine yönelik gözaltı operasyonlarını protesto etmek için basın açıklaması düzenledi.

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan basın açıklamasında, “HDP umuttur, umut dimdik ayakta” ve “Faşizme karşı omuz omuza ” sloganları atıldı. Açıklamada İzmir İl Eşbaşkanı Kadir Baydur, siyasi soykırım operasyonları karşısında yılmayacaklarını belirterek, “Bu bir gözaltı operasyonu değil intikam operasyonudur. AKP-MHP faşizminin topluma dayattığı kötülüğün ve nobranlığın geldiği boyutu göstermektedir. Bu karar bir yargı kararı değil dün gerçekleştirilen MGK kararıdır, Saray’ın talimatıdır. Bu kararda yargı aparat haline getirilmiştir. Devlet Bahçeli’nin her söylediğini talimat gibi algılayan “Bahçeli’nin serbest bırakılmasını istediği” herkesi ertesi gün serbest bırakan, Erdoğan’ın tutuklanması gerektiğini belirttiği herkese ertesi gün operasyon çeken bu yargı zihniyeti pespaye hale gelmiştir. Saldırı, IŞİD barbarlığına karşı kazanılmış zaferin intikamıdır” dedi.