Gökçeadalılar: “Her türlü maden faaliyetine karşı mücadele etmeye hazırız”

Gökçeada’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararıyla maden tehdidi altına alınmasına karşı eyleme geçti. Çanakkale’de önce sessiz bir yürüyüş, ardından bir basın toplantısı düzenlendi. Gökçeadalılar, maden faaliyetine karşı her türlü mücadeleyi sürdüreceklerini ilan etti.

“Organik ada” sıfatını almaya çabalarken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından altın madeni faaliyetine izin verilen Gökçeada’da halk, tepkisini eyleme dönüştürmeye başladı.

Evrensel’in haberine göre; Gökçeada sakinleri, sabah saatlerinde feribot ile Çanakkale’ye geçip kitle örgütleri, çevre örgütleri ve Çanakkale halkı ile buluşarak sessiz bir yürüyüş yaptı. Yürüyüşe Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin de destek verdi.

Gökçeadalılar, yürüyüş sonrası Parion Otel’de toplanarak bir basın toplantısı düzenledi.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

Merih Madencilik Şirketi A.Ş. tarafından, alınan ruhsata istinaden Gökçeada’da altın ve gümüş madeni aramak için yapılan başvuru neticesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale il Müdürlüğü tarafından yapılan duyuru ile Yuvalı mevkisindeki maden arama başvurusunun kabul edildiği ve ÇED sürecinin başlatıldığı belirtilmiştir. Bu konu, gerek adamızın doğal kaynakları, gerek turizmi ve en önemlisi de ada halkının sağlığı açısından telafisi mümkün olmayacak sonuçlar doğuracaktır.

Gökçeada’nın tatlı su kaynaklarıyla, kumsallarıyla, deniziyle, doğal güzellikleriyle kendine has bir dokusu olduğunu, turizme, organik tarıma ve serbest dolaşıma açık olduğunu belirten Gökçeadalılar, maden çalışmalarının kendilerini endişelendirdiği kaydetti, madenciliği “çarpıklık, aymazlık hatta ekonomik bir cinayet” olarak niteledi.

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, Gökçeada halkı olarak her türlü maden faaliyetine karşı mücadele etmeye hazır olduklarını, madencilik faaliyetine asla izin vermeyeceklerini ifade etti. Çetin, “Tüm yetkilileri bu konuda sağduyulu olmaya çağırıyor ve bu yanlıştan bir an önce dönmek için gerekenlerin yapılacağını umuyoruz. Adada söz konusu girişim için başvuran şirketi de çevre için bu geri dönülmez yola girmekten dönmeye davet ediyoruz”dedi.