Giresunlu köylüler hala heyelan tehlikesi altında

Giresun’daki selden en fazla etkilenen Espiye ilçesinin köyleri hala heyelan tehdidi altında. Fındık bahçelerinin büyük çoğunluğunun bozulduğunu, köy yollarının ise halen açılmadığını ifade eden yurttaşlar, yardım görmemekten şikayetçi.

Giresun’da yaşanan sel ve heyelanın üzerinden yaklaşık iki hafta geçmesine rağmen halkın yaraları hala sarılabilmiş değil. İlçe merkezi balçık ve molozlarla kaplanmış olan Dereli ilçesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingi öncesinde kısmen temizlenmiş olsa da ara sokaklarında ve dükkânların içi aynı durumda.

MA’dan Tolga Güney’n haberine göre,  Dereli’nin yanı sıra yaşanan selden en fazla etkilenen Espiye ilçesinde de köylerde büyük heyelanlar oluşmuş. Çöken köy yollarının bir kısmı yeniden açılsa da bu yollardan normal bir otomobille gitmek hala mümkün değil. Köylerin bir kısmı ile ise ancak altı yüksek araçlarla dağ yollarından ulaşım sağlanabiliyor.

14 gündür evinin yolu açılmadı

Selden en fazla etkilenen köylerden biri Bayrambey Köyü’nde 4 tane ev yıkılırken, çok sayıda fındık bahçesi de heyelan ile yok oldu. Yaşananları “felaket” olarak değerlendiren köy sakini Şaban Sarıbaş, olay gecesini “Derelerden gelen uğultu, insanın ruhunu eziyordu. Heyelan olacağını anladığım için evden çıkmaya karar verdim. Evden çıkıp sağa doğru gidiyordum ki o taraf çöktü. Sonra sol doğru gitmeye başladım o taraf da çöktü. Mecbur dağa çıkıp, ormanlardan doğru komşu mahallemize indim. Canımızı zor kurtardık. 4 tane komşumun evi yıkıldı” sözleriyle anlattı.

Heyelandan sonra evinin yakınlarında 3 tane büyük obruk oluştuğunu dile getiren Sarıtaş, 14 gündür evine giden yolun açılmadığını da sözlerine ekledi.

4 dönümlük bahçe yok oldu

Köylerinin bu bölgeden taşınmasını istediklerini söyleyen Sarıbaş, heyelan tehlikesi olan yerlerde bulunan evlerin ise acilen tahliye edilmesi gerektiğini ifade etti. Yaklaşık 4 dönümlük fındık bahçesinin heyelan ile tamamen yok olduğunu anlatan Sarıbaş, “Sel suları ile tüm fındığım gitti. Bu zararımızın karşılanmasını da köyümüz adına istiyoruz” dedi.

‘Devlet yoldan geçiyor’

Sele fındıklarını beklerken yakalandığını söyleyen köylülerden Ahmet Sarıbaş da, canlarını zor kurtardıklarını dile getirdi. Fındıklarını serdiği bölgenin tamamen hafriyatla kaplı olmasına rağmen günlerdir iş makinelerinin gelmediğini söyleyen Sarıbaş, “Devlet geliyorsa da yoldan düz geçiyor. Kimseyle ilgilendikleri yok. Bir iş makinesi gelse de buraları düzenlese, tekrar bir yağmur yağsa biz büyük risk altındayız. Evin yakınından geçen çayın belirli noktalarına menfezler yapılması gerekiyor. Sel akşamı tıkanan yerleri açamadık” dedi.

500 kilo fındığının sel ile birlikte gittiğini dile getiren Sarıbaş, “1 dönüm fındık bahçem, evimin önündeki fındık harmanım gitti. Evimde tehlikede, bugün burası gitti yarın da orası gidecek” diyerek yardım talebinde bulundu.

Akkaya köyünde tehlike devam ediyor

Sel ve heyelan sırasında iki evin ve çok sayıda bahçenin yok olduğu Akkaya Köyü’nde ise bin yıllık tarihi armut ağaçlarının olduğu bölge sular altında kaldı. Köyün muhtarı Fahrettin Kılıç, köyün üst tarafında bulunan kayaların koparak ormanlık alanın içinde kaldığını ifade etti.

Tekrar yağmur yağması halinde bu kayaların evlerin üzerine gelebileceğini belirten Kılıç, bundan kaynaklı köyün üst tarafındaki mahallenin tahliye edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bahçelerde ve yollarda heyelandan kaynaklı yıkımlar olduğunu da sözlerine ekleyen Kılıç, köye gelen içme suyu hattının da zarar gördüğünü ifade etti.

Binlerce balık telef oldu

Selin etkilediği Espiye’nin dağ köylerinden Ericek’de ise büyük bir yıkım yaşanmış durumda. Köyün hala büyük kısmına ulaşılabilmiş değil. Köy yollarında ve içinde çalışmalar devam ederken, köye ulaşım için dağ yolları kullanılıyor. Balık havuzunun selde yıkıldığını söyleyen köylülerden Cihan Saraç, “20 binin üzerinde yavru balık, 8 bin de satılık balık vardı. Hepsi gitti. Damızlıklar vardı onlarda gitti” dedi. Bu sene devraldığı fırının da selde zarar gördüğünü aktaran Saraç, fırının yanında bulunan bakkalı ve kamelyasının da yıkıldığını belirtti.