Gamze Açar’ın ailesi KCDP’ye başvurdu: İntihar değil cinayet

İş görüşmesi için buluştuğu kişiler tarafından götürüldüğü Kızılcahamam’da bulunan bir otelde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Gamze Açar’ın ailesi Kadın Cinayetlerini Duruduracağız Platformu (KCDP)’ye başvurdu. Açar’ın kuzeni Ahmet Yılmaz, “Bu intihar değil, cinayet” dedi.

Gamze Açar (17) isimli çocuk Ankara’da iş görüşmesi için buluştuğu kişiler tarafından 1 Kasım’da götürüldüğü Kızılcahamam’daki bir termal otelin 5’inci katında bulunan odanın penceresinden şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybetti. Ambulansla önce Kızılcahamam Devlet Hastanesi’ne ardından da Ankara Şehir Hastanesi’ne kaldırılan Açar, hastanede yaşamını yitirdi. Açar’ın cenazesi, Ankara Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından ailesi tarafından alınarak, götürüldüğü Antalya’ya toprağa verildi.

3 kişi tutuklandı

Mezopotamya Ajansı’ndan dan Zemo Ağgöz’ün haberine göre,Olayla ilgili Kızılcahamam Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Gamze Açar’ı otele götüren 3 kişinin de aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı. Kızılcahamam Adliyesi’ne sevk edilenlerden 2 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, Açar’ı otele götüren 3 kişi tutuklandı. Şüpheliler verdikleri ifadelerde Açar’ın intihar ettiğini ileri sürerken, otopsi sonucu ve odada elde edilen bulguların sonuçlarının soruşturmaya yön vereceği belirtildi.

‘İntihar değil cinayet’

Açar’ın bir buçuk gün hayat mücadelesi verdikten sonra hayatını kaybettiğini söyleyen kuzeni Ahmet Yılmaz, “Bu intihar değil cinayet. 3 kişi tutuklandı, iki kişi serbest bırakıldı. Mahkeme ne zaman olur bilmiyoruz, o iki kişiye ne olacağını da bilmiyoruz, şuan sadece bekliyoruz. Polislerin araştırması sürüyor. Şuan bizim de yapabileceğimiz bir şey yok, yeni bir bilgi gelene kadar bekliyoruz. Otel hakkında da incelemeler başlatıldı” dedi.

‘İş görüşmesi için otele götürüldü’

Kuzeni Açar’ın iş görüşmesi için otele götürüldüğünü dile getiren Yılmaz, “Ama oradaki zihniyetsizlerin aklında başka bir şey varmış. Otele giriş yapıldıktan sonra neler yaşandığını bilmiyoruz. Olay sabah 08.45’te olmuş. Gece 02.00’de gidilmiş otele. Saat 02.00’den sabah 08.45’ e kadar neler yaşandığını bilmiyoruz. Sonra ambulans hastaneye götürüyor. Polis ailesini arıyor, ailesi de bana ulaşıyor işte. Sonra hastaneye gittik” diye belirtti.

Takipçisi olacağız

Yılmaz, “Sonuna kadar bu sürecin takipçisi olacağız. Daha dün Karşıyaka’da bir kadın yine eşi tarafından 9 yerinden bıçaklandı vefat etti. Her gün başka haberler alıyoruz, yarın başka Gamzeler başka Şuleler öldürülecek. Bu ay yine 30’dan fazla kadın cinayeti var” ifadelerini kullandı.

Açar ailesi KCDP’ye başvurdu

Açar’ın ailesi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na (KCDP) başvurdu. Sonuna kadar sürecin takipçisi olacaklarını belirten Platform, sosyal medya hesabından, “17 Yaşındaydı, iş görüşmesi için gittiği termal otelin 5. Katından şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybetti. Gamze’nin şüpheli ölümü eksiksiz soruşturulsun. Gamze Açar için adalet sağlansın” paylaşımında bulundu.