Fransa’da Uyarı Grevi: Bu Sürecin Kurbanı Olmayacağız

Fransa’da sendikalar Şubat ayından sonra ilk kez greve giderek hükümeti uyardı: “Sürecin kurbanı olmayacağız.” CGT Genel Sekreteri Philippe Martinez, grevin korona sürecinde yükselen işten çıkarmalara karşı “kendilerini savunma” mekanizması olduğunu belirterek, “bu ilk uyarı” dedi.

CGT, özel ve kamu çalışanları, FSU ve Solidaires sendikasından öğretmenlerin yanı sıra çeşitli gençlik örgütleri (Fidl, MNL) Fransa genelinde dün greve gitti. Fransa, korona öncesinde üç ay boyunca grevlerle sarsılmış, grevler devam ederken korona nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Paris, Lyon, Bordeaux, Marsilya gibi bir çok kentte eylemler düzenlenirken, greve test laboratuvarlarında çalışan emekçilerin katılımı da yoğun oldu. Bir çok laboratuvarda grev nedeniyle iş dururken Genel İş Sendikasının(CGT) laboratuvar iş kolu Genel Sekreteri Eric Sellini, ‘‘Bu önümüzdeki haftalarda da devam edebilir. Covid ikramiyesi vermek bir yanıt değil. Maaşların düzeyi düşünüldüğünde bu işçilere iyi gelebilir, ama tek başına yeterli olmaz” dedi.

“İşten Atmalar Başladı, Sendikalar Harekete Geçti”

Hükümetin 100 milyar euro kemer sıkma politikası kapsamında kamu sektöründe gittiği tasarruftan en fazla sağlık sektörü etkilenmiş, emeklilik ve çalışma yaşamındaki düzenlemeler nedeniyle işçi haklarının budandığı Fransa 2019 sonunda grevlerle sarsılmıştı. Korona nedeniyle grevler rafa kalkarken, hükümetin üretim vergilendirilmesinde 10 milyar euro muafiyetine rağmen Airbus, Renault, Sanofi, Auchan ve daha birçok sektörde işten atmalar birbirini izleyince sendikalar yeniden harekete geçti.

“Macron, Sen İstemesen de Biz Buradayız”

CGT işten atılan işçilere ilişkin, “sürecin kurbanları olunmayacak” tanımlaması yaparken, grev en fazla eğitim ve ulaşım alanında etkili oldu. Fransa iç ve dış ulusal ulaşım sistemi SNCF’te etkili olan grev nedeniyle tren seferleri yarı yarıya düşerken; lise, ortaokulda eğitim durdu, kreşler de çalışmadı. Şehir içi ulaşımda hizmet veren metrolar ve RER sistemi büyük şehirlerde felce uğrarken, sabah saatlerinde işyerleri önünde basın açıklamaları yapıldı.