Fransa Akdeniz’e savaş gemisi gönderdi

Türkiye ile Yunanistan gerilimi sürerken, Fransız uçak gemisinin birçok savaş jeti ve denizaltıyla birlikte ‘savaşa hazır’ bir şekilde Doğu Akdeniz’e gönderildiği belirtildi

Fransa, Charles de Gaulle adlı uçak gemisini Doğu Akdeniz’e gönderiyor. Fransa ve Yunanistan medyasına göre, Fransız filosunun amiral gemisi olan Charles de Gaulle, yakın zamanda bölgeye tam askeri yük ile gelecek. Charles de Gaulle’ye Fransız Donanması’na ait gemiler ve denizaltılar eşlik edecek.

Charles de Gaulle, Toulon Limanı’ndan “savaşa hazır” durumda ayrıldı. Fransa’nın eski başbakanlarından Charles de Gaulle’un adını alan 261 metrelik ve 42 bin 500 tonluk geminin askeri yükü Rafale savaş jetleri, radar ve füzelerle birlikte denizaltısavarlarından oluşuyor. Gemide elektronik takip, hedefleme ve müdahale etme sistemlerinin de olduğu belirtildi.

Türkiye iki gün önce yeni bir Navtex ilanı ile sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’deki faaliyet süresini uzatmıştı. Oruç Reis gemisine Ataman ve Cengihan isimli gemiler eşlik ediyor ve Kıbrıs açıklarında faaliyetlerini sürdürüyor.

Erdoğan tehdit etmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde gerilimin arttığı Doğu Akdeniz ile ilgili önceki günlerde Fransa ve Yunanistan’ı tehdit etmişti. Erdoğan, “Yunan halkı muhteris ve kifayetsiz yöneticileri yüzünden başlarına gelecekleri kabul ediyor mu? Fransız halkı muhteris ve kifayetsiz yöneticiler yüzünden ödeyecekleri bedeli biliyor mu?” demişti.