Finlandiya’da petrol tekeli Neste yüzlerce çalışanını işten atıyor

Finlandiya’nın en büyük petrol şirketi Neste, ülkede bulunan iki rafinerisinden birini kapatmaya ve yüzlerce çalışanı işten atmaya hazırlanıyor

Petrol şirketi Neste, Nådendal yerleşim biriminde bulunan rafinerisini kapatmayı onun yerine Borgå’da bulunan rafinerisinde üretimini yoğunlaştırmayı hedefliyor. Nådendal’daki rafineride ise 330 kişi çalışıyor. Bunlardan ne kadarının işten atılacağı sendikayla yapılan görüşmelerden sonra netleşecek. Sendikayla görüşmelerin önümüzdeki hafta başlayacağı ve yıl sonuna doğru sonuçlanacağı bekleniyor.

Nådendal’daki rafineri 1957 yılında üretime başladı. Neste’nin İş Piyasası Müdürü Marko Pekkola, rafinerinin işletme izninin 2022 yılında sona ereceğini ve rafinerinin üretimi sürdürebilmesi için bakım ve tadilat için yatırımlara gereksinim olduğunu söyledi. Ancak tadilatın şirkete ne kadara mal olacağı konusunda açıklama yapmadı.

Yılda 50 milyon avro tasarruf edecek

Finlandiya’da petrol üretiminde yaklaşık bin 500 kişi çalışıyor. Bunlardan üçte birine tekabül eden 470 kişi işten atılacak ve şirket böylelikle yılda 50 milyon avro tasarruf edecek.

Neste’nin işten atmalarla ilgili olarak hükümet temsilcileri ve yerel yöneticilere bilgi verdiği ve bu kurumlarla birlikte işsiz kalacaklara yeni iş bulmaları veya eğitimlerine yardımcı olacağı bilgileri de medyada yer alıyor.

Şirket tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında “Temel değişimlere gereksinim var. Neste’nin üretimi iyileştirme niyeti ve piyasadaki değişimlere uyum sağlama yeteneği var” denildi. Şirketin Genel Müdürü Peter Vanacker, işten atma kararını kastederek böylesi bir haberi vermenin zamanının uygun olmadığını ve pek çok kişi için üzücü olduğunu söylemekle birlikte rafineride çalışmaların sürdürülmesi için önlemlerin bir an önce yaşama geçirilmesi gerektiğini öne sürdü.

4 bin işçi çalışıyor

Neste’de toplam 4 bin kişi çalışıyor. Sendikalarla yapılacak görüşmelerde bin 500 kişinin durumu masaya yatırılacak.

Nådendal’daki rafineride örgütlü sendikanın baştemsilcik görevini yürüten Kimmo Aho, işte atma kararının şok etkisi yarattığını söyledi. Şirketin bu kadar güçlü önlemleri yaşama geçireceğini ve Nådendal’daki rafineriyi tamamen kapatacağını tahmin edemediklerini belirtti.

Şirketin cirosu petrol fiyatlarının düşmesinden dolayı bu yılın ilk yarısında geçen yıla kıyasla 7,8 milyar avrodan 5,8 milyar avroya düştü.